Elecon Engineering Company Limited Aktie
Aktier
ELECON
INE205B01031
Industriell maskineri och utrustning
|
Fördröjd
Bombay S.E.
10.28.42 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 417,20 INR | +1,14 % |
|
−2,06 % | −13,47 % |
| 07-13 | Elecon Engineering Company Limited, Q1 2027 Earnings Call, Jul 13, 2026 | |
| 07-10 | Elecon Engineering rapporterar resultat för första kvartalet 2026 | CI |
| Börsvärde | 92,56 md 975 mn 841 mn 791 mn 721 mn 1,36 md 1,36 md 9,36 md 3,64 md 47,09 md 3,66 md 3,58 md 156 md | P/E-tal 2027 * |
24,3x | P/E-tal 2028 * | 17,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 79,37 md 836 mn 721 mn 679 mn 618 mn 1,16 md 1,17 md 8,02 md 3,12 md 40,37 md 3,14 md 3,07 md 134 md | EV / Försäljning 2027 * |
2,99x | EV / Försäljning 2028 * | 2,41x |
| Fri-Float |
36,84 % | Avkastning 2027 * |
0,73 % | Avkastning 2028 * | 0,97 % |
Senaste Transkript : Elecon Engineering Company Limited
| 1 dag | +0,97 % | ||
| 1 vecka | −2,06 % | ||
| Pågående månad | +1,06 % | ||
| 1 månad | −2,87 % | ||
| 3 månader | −18,12 % | ||
| 6 månader | +2,62 % | ||
| Pågående år | −13,47 % |
| 1 vecka | 406,9 | 429 | |
| 1 månad | 406,9 | 458,95 | |
| Pågående år | 352 | 579,25 | |
| 1 år | 352 | 634,95 | |
| 3 år | 346,68 | 738,85 | |
| 5 år | 64,65 | 738,85 | |
| 10 år | 6,88 | 738,85 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 68 | 1983-07-01 | |
Chintan Shah
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2026-04-15 |
Bharti Isarani
CMP | Compliance Officer | - | 2018-07-11 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2008-07-29 | |
| Ordförande | 68 | 2006-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 78 | 1977-11-14 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,14 % | −2,06 % | −25,49 % | −10,15 % | 975 mn | ||
| −2,79 % | −6,32 % | +25,38 % | +125,37 % | 120 md | ||
| −4,41 % | −4,95 % | +40,11 % | +37,49 % | 34,91 md | ||
| −3,13 % | −5,00 % | −6,03 % | +6,70 % | 28,96 md | ||
| −4,80 % | −7,02 % | +47,88 % | −7,33 % | 27,43 md | ||
| −7,56 % | −1,14 % | +397,60 % | +1 772,31 % | 24,29 md | ||
| −2,21 % | −6,00 % | +6,19 % | +27,73 % | 25,58 md | ||
| −2,92 % | −5,25 % | −24,49 % | +4,20 % | 24,96 md | ||
| −0,83 % | −3,05 % | +31,86 % | +43,71 % | 24,29 md | ||
| −0,89 % | −3,15 % | - | - | 22,11 md | ||
| Genomsnitt | −2,86 % | −3,50 % | +54,78 % | +222,22 % | 33,35 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −3,19 % | −4,27 % | +49,90 % | +196,75 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 26,52 md 279 mn 241 mn 227 mn 207 mn 388 mn 391 mn 2,68 md 1,04 md 13,49 md 1,05 md 1,03 md 44,73 md | 31,94 md 337 mn 290 mn 273 mn 249 mn 468 mn 470 mn 3,23 md 1,26 md 16,25 md 1,26 md 1,24 md 53,87 md |
| Nettoinkomst | 3,81 md 40,17 mn 34,65 mn 32,59 mn 29,69 mn 55,83 mn 56,14 mn 385 mn 150 mn 1,94 md 151 mn 148 mn 6,43 md | 5,27 md 55,5 mn 47,88 mn 45,04 mn 41,03 mn 77,15 mn 77,57 mn 532 mn 207 mn 2,68 md 208 mn 204 mn 8,88 md |
| Netto Skuld | −13,19 md −139 mn −120 mn −113 mn −103 mn −193 mn −194 mn −1,33 md −519 mn −6,71 md −522 mn −511 mn −22,25 md | −15,73 md −166 mn −143 mn −134 mn −123 mn −230 mn −232 mn −1,59 md −619 mn −8 md −622 mn −609 mn −26,53 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 417,20 INR | +1,14 % | 25 094 |
| 2026-09-01 | 412,50 INR | +0,08 % | 36 218 |
| 2026-08-31 | 412,15 INR | −2,96 % | 11 554 |
| 2026-08-28 | 424,70 INR | +0,35 % | 14 628 |
| 2026-08-27 | 423,20 INR | −0,48 % | 15 582 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















