|
Slutkurs
Ho Chi Minh S.E.
2026-11-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 36 700,00 VND | −3,42 % |
|
−3,42 % | −3,42 % |
Prognoserad Resultaträkning: Dong Phu Rubber
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoförsäljning 1 | 1 217 876 | 1 222 028 | 1 018 687 | 1 224 568 | 1 188 005 | 1 356 750 | 1 391 667 |
| Förändring | - | 0,34 % | −16,64 % | 20,21 % | −2,99 % | 14,2 % | 2,57 % |
| EBITDA 1 | 492 214 | 439 749 | 285 873 | - | - | 522 000 | 478 500 |
| Förändring | - | −10,66 % | −34,99 % | - | - | - | −8,33 % |
| Rörelseresultat (EBIT) 1 | 368 128 | 311 140 | 160 195 | 257 273 | 308 320 | 398 000 | 677 000 |
| Förändring | - | −15,48 % | −48,51 % | 60,6 % | 19,84 % | 29,09 % | 70,1 % |
| Betalda räntor 1 | −6 824 | - | - | - | −2 820 | −3 000 | −23 500 |
| Vinst före skatt (EBT) 1 | 594 066 | 350 101 | 302 240 | 402 747 | 459 142 | 673 667 | 697 000 |
| Förändring | - | −41,07 % | −13,67 % | 33,25 % | 14 % | 46,72 % | 3,46 % |
| Nettoinkomst 1 | 448 504 | 239 607 | 206 144 | 279 493 | 316 090 | 593 000 | 482 333 |
| Förändring | - | −46,58 % | −13,97 % | 35,58 % | 13,09 % | 87,6 % | −18,66 % |
| Publiceringsdatum | 22-01-20 | 23-01-17 | 24-01-19 | 25-01-24 | 26-01-28 | - | - |
Prognosbalansräkning: Dong Phu Rubber
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto Skuld | - | - | - | - | - | - | - |
| Förändring | - | - | - | - | - | - | - |
| Publiceringsdatum | 22-01-20 | 23-01-17 | 24-01-19 | 25-01-24 | 26-01-28 | - | - |
Prognos för kassaflöde: Dong Phu Rubber
| Skatteperiod: December | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CAPEX 1 | 94 325 | 53 577 | 79 431 | 90 160 | 85 549 | 53 046 |
| Förändring | - | −43,2 % | 48,25 % | 13,51 % | −5,11 % | −37,99 % |
| Fritt kassaflöde (FCF) 1 | 54 176 | 279 357 | 22 181 | −5 521 | 258 437 | 153 548 |
| Förändring | - | 415,65 % | −92,06 % | −124,89 % | 4 781,06 % | −40,59 % |
| Publiceringsdatum | 21-03-16 | 22-03-29 | 23-03-29 | 24-03-27 | 25-03-28 | 26-03-24 |
Prognos för finansiella nyckeltal: Dong Phu Rubber
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lönsamhet | |||||||
| EBITDA-marginal (%) | 40,42 % | 35,99 % | 28,06 % | - | - | 38,47 % | 34,38 % |
| EBIT-marginal (%) | 30,23 % | 25,46 % | 15,73 % | 21,01 % | 25,95 % | 29,33 % | 48,65 % |
| EBT-marginal (%) | 48,78 % | 28,65 % | 29,67 % | 32,89 % | 38,65 % | 49,65 % | 50,08 % |
| Netto marginal (%) | 36,83 % | 19,61 % | 20,24 % | 22,82 % | 26,61 % | 43,71 % | 34,66 % |
| FCF-marginal (%) | - | - | - | - | - | - | - |
| FCF / Nettoinkomst (%) | - | - | - | - | - | - | - |
Lönsamhet | |||||||
| ROA | 11,49 % | 5,87 % | 4,91 % | - | 6,85 % | 9,1 % | 8,07 % |
| ROE | 17,49 % | 10,55 % | 6,23 % | - | 12,43 % | 19,05 % | 15,95 % |
Finansiell hälsa | |||||||
| Hävstång (Skuld/EBITDA) | - | - | - | - | - | - | - |
| Skuld / Fritt kassaflöde | - | - | - | - | - | - | - |
Kapitalintensitet | |||||||
| CAPEX / Rörelsetillgångar (%) | - | 6,5 % | - | - | - | - | - |
| CAPEX / EBITDA (%) | - | 18,06 % | - | - | - | - | - |
| CAPEX / FCF (%) | - | - | - | - | - | - | - |
Poster per aktie | |||||||
| Kassaflöde per aktie 1 | - | - | - | - | - | - | - |
| Förändring | - | - | - | - | - | - | - |
| Utdelning per aktie 1 | 750 | - | - | - | - | 3 760 | 2 583 |
| Förändring | - | - | - | - | - | - | −31,3 % |
| Bokfört värde per aktie 1 | 33 670 | 27 350 | 24 526 | - | - | 32 532 | 33 473 |
| Förändring | - | −18,77 % | −10,32 % | - | - | - | 2,89 % |
| VPA 1 | 5 376 | 1 393 | 2 076 | 3 217 | 3 638 | 6 826 | 5 955 |
| Förändring | - | −74,09 % | 49,03 % | 54,96 % | 13,09 % | 87,64 % | −12,76 % |
| Antal aktier (i tusental) | 86 000 | 86 000 | 86 886 | 86 886 | 86 886 | 86 886 | 86 886 |
| Publiceringsdatum | 22-01-20 | 23-01-17 | 24-01-19 | 25-01-24 | 26-01-28 | - | - |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| P/E-tal | 5,38x | 6,16x |
| PBR | 1,13x | 1,1x |
| EV / Försäljning | 2,35x | 2,29x |
| Avkastning | 10,2 % | 7,04 % |
VPA & Utdelning
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Utveckling av historisk avkastning
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















