|
Realtidsuppskattning
Cboe Europe
14.10.53 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 10,86 CHF | −1,23 % |
|
+9,90 % | +82,86 % |
| 08-26 | Stadler och Inventiva i form, Ambu och OVH på efterkälken | |
| 08-26 | Schweiziska aktier: Faktorer att hålla koll på den 26 augusti | RE |
| Börsvärde | 555 mn 687 mn 592 mn 507 mn 955 mn 65,7 md 958 mn 6,59 md 2,57 md 33,16 md 2,58 md 2,52 md 110 md | P/E-tal 2026 * |
−6,87x | P/E-tal 2027 * | −15,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 758 mn 938 mn 808 mn 692 mn 1,3 md 89,63 md 1,31 md 8,99 md 3,51 md 45,25 md 3,52 md 3,44 md 150 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,6x | EV / Försäljning 2027 * | 0,55x |
| Fri-Float |
65,15 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
Senaste Transkript : DocMorris AG
| 1 dag | −1,23 % | ||
| 1 vecka | +9,90 % | ||
| Pågående månad | +10,79 % | ||
| 1 månad | +10,79 % | ||
| 3 månader | +51,74 % | ||
| 6 månader | +114,38 % | ||
| Pågående år | +82,86 % |
| 1 vecka | 9,71 | 11,25 | |
| 1 månad | 8,96 | 11,25 | |
| Pågående år | 3,92 | 11,25 | |
| 1 år | 3,92 | 11,25 | |
| 3 år | 3,92 | 101,6 | |
| 5 år | 3,92 | 431 | |
| 10 år | 3,92 | 514 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Walter Hess
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2022-04-28 |
Daniel Wüest
DFI | Finansdirektör/CFO | 56 | 2024-10-01 |
Pablo Ros Gomez
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2024-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 68 | 2022-04-28 | |
Florian Seubert
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2019-05-23 |
Andréa Belliger
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 56 | 2021-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-22 | Köp | 1 321 | 0,0026% | |||
| 26-04-23 | Köp | 26 700 | 0,0522% | |||
| 26-04-20 | Köp | 28 000 | 0,0548% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,23 % | +9,90 % | +63,36 % | −83,70 % | 687 mn | ||
| −0,49 % | −2,20 % | −43,06 % | −13,71 % | 14,92 md | ||
| −1,75 % | −1,59 % | −47,09 % | −33,26 % | 6,48 md | ||
| −0,53 % | +1,10 % | −13,63 % | −8,65 % | 6,45 md | ||
| −0,48 % | −4,39 % | −3,62 % | −25,21 % | 4,12 md | ||
| −0,75 % | −1,23 % | −20,92 % | −39,00 % | 3,23 md | ||
| +2,43 % | +2,77 % | +7,65 % | −32,33 % | 3,07 md | ||
| −0,21 % | −3,96 % | −46,20 % | −27,96 % | 2,91 md | ||
| +1,39 % | +3,44 % | −14,00 % | −3,72 % | 2,62 md | ||
| −0,72 % | −2,29 % | +40,27 % | - | 2,35 md | ||
| Genomsnitt | −0,23 % | +0,59 % | −7,72 % | −29,73 % | 4,69 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,39 % | −1,62 % | −24,08 % | −21,44 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,26 md 1,56 md 1,35 md 1,15 md 2,17 md 149 md 2,18 md 14,97 md 5,84 md 75,32 md 5,86 md 5,73 md 250 md | 1,43 md 1,76 md 1,52 md 1,3 md 2,45 md 169 md 2,46 md 16,91 md 6,6 md 85,11 md 6,62 md 6,48 md 282 md |
| Nettoinkomst | −85,9 mn −106 mn −91,62 mn −78,42 mn −148 mn −10,16 md −148 mn −1,02 md −398 mn −5,13 md −399 mn −391 mn −17,01 md | −39,53 mn −48,93 mn −42,16 mn −36,09 mn −67,98 mn −4,68 md −68,2 mn −469 mn −183 mn −2,36 md −184 mn −180 mn −7,83 md |
| Netto Skuld | 202 mn 250 mn 216 mn 185 mn 348 mn 23,93 md 349 mn 2,4 md 937 mn 12,08 md 940 mn 920 mn 40,06 md | 232 mn 287 mn 248 mn 212 mn 399 mn 27,46 md 400 mn 2,75 md 1,07 md 13,86 md 1,08 md 1,06 md 45,96 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 10,88 CHF | −1,09 % | 84 847 |
| 2026-08-28 | 11,00 CHF | +3,38 % | 944 653 |
| 2026-08-27 | 10,64 CHF | +3,80 % | 673 294 |
| 2026-08-26 | 10,25 CHF | −0,10 % | 338 963 |
| 2026-08-25 | 10,26 CHF | +3,64 % | 219 500 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















