|
Fördröjd
London S.E.
13.50.07 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 579,99 GBX | +1,04 % |
|
+7,41 % | +65,71 % |
| 09-01 | Dialight stiger på börsen efter höjd helårsprognos | AN |
| 07-22 | Dialight stiger på börsen efter höjd vinstprognos | AN |
| Börsvärde | 230 mn 311 mn 268 mn 252 mn 432 mn 29,47 md 434 mn 2,98 md 1,16 md 14,99 md 1,17 md 1,14 md 49,71 md | P/E-tal 2027 * |
26,2x | P/E-tal 2028 * | 23x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 232 mn 314 mn 271 mn 254 mn 436 mn 29,77 md 438 mn 3,01 md 1,17 md 15,14 md 1,18 md 1,15 md 50,21 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,76x | EV / Försäljning 2028 * | 1,65x |
| Fri-Float |
98,04 % | Avkastning 2027 * |
1,09 % | Avkastning 2028 * | 1,23 % |
Senaste Transkript : Dialight plc
| 2025-06-24 | Stifel sänker Bunzl; Investec höjer Dialight | AN |
| 1 dag | +1,04 % | ||
| 1 vecka | +7,41 % | ||
| Pågående månad | +4,69 % | ||
| 1 månad | +19,59 % | ||
| 3 månader | +56,75 % | ||
| 6 månader | +93,33 % | ||
| Pågående år | +65,71 % |
| 1 vecka | 541,2 | 626 | |
| 1 månad | 470 | 626 | |
| Pågående år | 270 | 626 | |
| 1 år | 206 | 626 | |
| 3 år | 86 | 626 | |
| 5 år | 86 | 626 | |
| 10 år | 86 | 1 115 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Stephen Blair
CEO | Verkställande Direktör | 66 | 2024-02-16 |
Mark Fryer
DFI | Finansdirektör/CFO | 59 | 2010-08-31 |
Rizwan Ahmad
COO | Verksamhetschef | - | 2024-01-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Nigel Lingwood
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 67 | 2022-11-01 |
Neil Johnson
CHM | Ordförande | 77 | 2023-05-17 |
Stephen Blair
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2023-06-07 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-22 | Köp | Verkställande direktör | 6 750 | 0,0167% | ||
| 26-03-30 | Köp | Finanschef | 5 110 | 0,0127% | ||
| 26-03-30 | Köp | Finanschef | 1 725 | 0,0043% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,04 % | +7,41 % | +181,55 % | +169,76 % | 311 mn | ||
| −0,38 % | 0,00 % | +2,71 % | +10,42 % | 5,79 md | ||
| −0,87 % | +9,90 % | +72,84 % | +84,62 % | 1,75 md | ||
| +9,97 % | +9,43 % | +1,16 % | +3,16 % | 1,17 md | ||
| −2,90 % | +0,47 % | +7,98 % | +521,58 % | 1,13 md | ||
| −1,36 % | +6,41 % | +34,59 % | +75,44 % | 981 mn | ||
| +3,62 % | +6,56 % | −13,75 % | −11,62 % | 821 mn | ||
| +2,02 % | +13,95 % | +12,62 % | −39,36 % | 798 mn | ||
| +0,31 % | +3,80 % | −4,65 % | −7,34 % | 651 mn | ||
| −2,92 % | +2,36 % | +32,70 % | +71,42 % | 607 mn | ||
| Genomsnitt | +0,85 % | +6,57 % | +32,78 % | +87,81 % | 1,4 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,48 % | +4,62 % | +18,54 % | +65,99 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 132 mn 178 mn 154 mn 145 mn 248 mn 16,92 md 249 mn 1,71 md 666 mn 8,61 md 669 mn 655 mn 28,54 md | 137 mn 185 mn 160 mn 150 mn 258 mn 17,59 md 259 mn 1,78 md 692 mn 8,95 md 696 mn 681 mn 29,68 md |
| Nettoinkomst | 8,93 mn 12,08 mn 10,42 mn 9,8 mn 16,79 mn 1,15 md 16,88 mn 116 mn 45,1 mn 583 mn 45,36 mn 44,37 mn 1,93 md | 10,11 mn 13,68 mn 11,8 mn 11,1 mn 19,01 mn 1,3 md 19,11 mn 131 mn 51,06 mn 660 mn 51,35 mn 50,24 mn 2,19 md |
| Netto Skuld | 2,29 mn 3,1 mn 2,67 mn 2,51 mn 4,3 mn 294 mn 4,33 mn 29,69 mn 11,56 mn 149 mn 11,62 mn 11,37 mn 495 mn | −2,88 mn −3,89 mn −3,36 mn −3,16 mn −5,41 mn −370 mn −5,44 mn −37,35 mn −14,54 mn −188 mn −14,62 mn −14,3 mn −623 mn |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 579,99 GBX | +1,04 % | 50 903 |
| 2026-09-01 | 574,00 GBX | +3,61 % | 152 602 |
| 2026-08-28 | 554,00 GBX | −2,12 % | 48 279 |
| 2026-08-27 | 566,00 GBX | +4,81 % | 7 776 |
| 2026-08-26 | 540,00 GBX | +0,37 % | 9 390 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















