|
Slutkurs
Shanghai S.E.
2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 18,74 CNY | −1,32 % |
|
+2,97 % | +6,36 % |
| 10-14 | Dashenlin Pharmaceutical löser in Dashen-konvertibler | MT |
| 10-12 | DaShenLin Pharmaceutical betalar utdelning för första halvåret den 19 oktober | MT |
| Börsvärde | 21,34 md 3,19 md 2,84 md 2,64 md 2,4 md 4,53 md 303 md 4,61 md 31,75 md 12,43 md 158 md 11,97 md 11,72 md 504 md | P/E-tal 2026 * |
14,4x | P/E-tal 2027 * | 12,5x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 18 md 2,69 md 2,4 md 2,22 md 2,03 md 3,82 md 256 md 3,89 md 26,78 md 10,48 md 133 md 10,09 md 9,88 md 425 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,61x | EV / Försäljning 2027 * | 0,54x |
| Fri-Float |
34,77 % | Avkastning 2026 * |
5,03 % | Avkastning 2027 * | 5,57 % |
| 1 dag | −1,32 % | ||
| 1 vecka | +2,97 % | ||
| Pågående månad | +2,97 % | ||
| 1 månad | +2,68 % | ||
| 3 månader | −4,78 % | ||
| 6 månader | +9,85 % | ||
| Pågående år | +6,36 % |
| 1 vecka | 18,2 | 19,48 | |
| 1 månad | 17,32 | 19,48 | |
| Pågående år | 14,39 | 21,78 | |
| 1 år | 14,39 | 21,78 | |
| 3 år | 11,92 | 27,1 | |
| 5 år | 11,92 | 39,47 | |
| 10 år | 11 | 61,63 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Guo Qiang Ke
CEO | Verkställande Direktör | 44 | 2019-02-28 |
Guang Zhi Peng
DFI | Finansdirektör/CFO | 44 | 2018-05-10 |
Zhi Hui Chen
HRO | Personalchef | 48 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Yun Feng Ke
CHM | Ordförande | 59 | 2013-07-16 |
Guo Chang Liu
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 2016-08-08 |
Zhi Hui Chen
CHM | Ordförande | 48 | 2015-05-28 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,32 % | +2,97 % | +11,48 % | −22,79 % | 3,23 md | ||
| +1,62 % | +6,79 % | −39,03 % | −1,85 % | 15,09 md | ||
| +12,21 % | −1,10 % | +7,21 % | −24,56 % | 7,24 md | ||
| +2,45 % | +3,90 % | −13,52 % | −1,46 % | 6,12 md | ||
| +3,35 % | +4,32 % | −12,26 % | +4,67 % | 6,01 md | ||
| +2,96 % | +4,96 % | −50,25 % | −39,96 % | 5,92 md | ||
| +1,85 % | +11,11 % | +7,42 % | −7,31 % | 4,6 md | ||
| +0,67 % | +13,05 % | −34,43 % | −7,24 % | 3,33 md | ||
| +3,34 % | +1,80 % | −23,18 % | −6,79 % | 3,11 md | ||
| +0,75 % | −4,64 % | −28,13 % | −38,30 % | 3 md | ||
| Genomsnitt | +2,79 % | +1,99 % | −17,47 % | −14,56 % | 5,77 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +3,20 % | +2,41 % | −20,65 % | −11,98 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 29,54 md 4,42 md 3,94 md 3,65 md 3,33 md 6,27 md 420 md 6,38 md 43,95 md 17,2 md 219 md 16,56 md 16,22 md 697 md | 32,52 md 4,86 md 4,34 md 4,02 md 3,66 md 6,9 md 462 md 7,02 md 48,38 md 18,94 md 241 md 18,24 md 17,85 md 768 md |
| Nettoinkomst | 1,49 md 222 mn 198 mn 184 mn 167 mn 315 mn 21,11 md 321 mn 2,21 md 865 mn 10,99 md 833 mn 816 mn 35,09 md | 1,71 md 256 mn 228 mn 211 mn 193 mn 363 mn 24,31 md 370 mn 2,55 md 997 mn 12,66 md 960 mn 939 mn 40,41 md |
| Netto Skuld | −3,34 md −499 mn −445 mn −413 mn −376 mn −708 mn −47,45 md −721 mn −4,97 md −1,95 md −24,71 md −1,87 md −1,83 md −78,87 md | −3,76 md −562 mn −501 mn −465 mn −423 mn −798 mn −53,42 md −812 mn −5,59 md −2,19 md −27,82 md −2,11 md −2,06 md −88,79 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 18,74 CNY | −1,32 % | 13 992 116 |
| 2026-10-14 | 18,99 CNY | +0,26 % | 14 142 196 |
| 2026-10-13 | 18,94 CNY | −1,35 % | 14 478 966 |
| 2026-10-12 | 19,20 CNY | +2,35 % | 16 594 205 |
| 2026-10-09 | 18,76 CNY | +2,18 % | 13 582 012 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















