|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 155,26 USD | +0,72 % |
|
+3,04 % | +64,85 % |
| 08-04 | Danaos Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Aug 04, 2026 | |
| 08-03 | Danaos resultat och omsättning steg i andra kvartalet | MT |
| Börsvärde | 2,83 md 2,43 md 2,29 md 2,09 md 3,91 md 267 md 3,92 md 27,04 md 10,49 md 137 md 10,61 md 10,38 md 441 md | P/E-tal 2026 * |
5,14x | P/E-tal 2027 * | 6,04x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,76 md 2,37 md 2,23 md 2,04 md 3,81 md 260 md 3,82 md 26,36 md 10,23 md 133 md 10,35 md 10,12 md 430 md | EV / Försäljning 2026 * |
2,59x | EV / Försäljning 2027 * | 2,45x |
| Fri-Float |
32,62 % | Avkastning 2026 * |
2,32 % | Avkastning 2027 * | 2,32 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| DAC | Fördröjd | |
CBOE
| DAC | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| DVW1 | Fördröjd | |
Tradegate
| DVW1 | Realtid | |
Boerse Muenchen
| DVW1 | Realtid |
Senaste Transkript : Danaos Corporation
| 1 dag | +0,72 % | ||
| 1 vecka | +3,04 % | ||
| Pågående månad | +2,50 % | ||
| 1 månad | +11,92 % | ||
| 3 månader | +19,48 % | ||
| 6 månader | +37,13 % | ||
| Pågående år | +64,85 % |
| 1 vecka | 148,92 | 155,89 | |
| 1 månad | 134 | 155,89 | |
| Pågående år | 93,34 | 155,89 | |
| 1 år | 83,56 | 155,89 | |
| 3 år | 62,37 | 155,89 | |
| 5 år | 51,1 | 155,89 | |
| 10 år | 2,5 | 155,89 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Coustas
CEO | Verkställande Direktör | 69 | 1987-01-01 |
| Finansdirektör/CFO | 52 | 2005-01-01 | |
| Verksamhetschef | 58 | 2023-11-10 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Coustas
CHM | Ordförande | 69 | 1987-01-01 |
Myles Itkin
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 78 | 2006-10-01 |
| Direktör/Styrelseledamot | 75 | 1998-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-03-18 | Annan | Finanschef | 50 000 | 0,2731% | ||
| 26-03-18 | Annan | Styrelseledamot | 194 693 | 1,0633% | ||
| 26-03-18 | Annan | Styrelseledamot | 4 000 | 0,0218% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,72 % | +3,04 % | +65,28 % | +130,39 % | 2,83 md | ||
| −2,51 % | +0,65 % | +25,95 % | +116,74 % | 15,94 md | ||
| +2,93 % | +6,29 % | +81,22 % | +95,83 % | 7,68 md | ||
| +0,25 % | +3,64 % | +18,86 % | +127,80 % | 5,32 md | ||
| +0,09 % | +1,66 % | +75,34 % | +101,03 % | 4,77 md | ||
| +1,73 % | +6,36 % | +69,65 % | +84,00 % | 3,62 md | ||
| +2,59 % | +2,35 % | +55,44 % | +129,47 % | 3,58 md | ||
| +3,59 % | +4,15 % | +114,40 % | +133,50 % | 3,44 md | ||
| +0,90 % | +5,74 % | +92,28 % | +311,61 % | 2,67 md | ||
| 0,00 % | +8,36 % | +69,15 % | +119,10 % | 2,35 md | ||
| Genomsnitt | +1,03 % | +3,89 % | +66,76 % | +134,95 % | 5,22 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,32 % | +2,97 % | +56,22 % | +123,86 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,06 md 914 mn 860 mn 786 mn 1,47 md 100 md 1,47 md 10,16 md 3,94 md 51,47 md 3,99 md 3,9 md 166 md | 1,09 md 941 mn 886 mn 809 mn 1,51 md 103 md 1,52 md 10,46 md 4,06 md 52,98 md 4,11 md 4,02 md 171 md |
| Nettoinkomst | 544 mn 468 mn 441 mn 403 mn 753 mn 51,39 md 755 mn 5,21 md 2,02 md 26,37 md 2,04 md 2 md 84,95 md | 463 mn 399 mn 375 mn 343 mn 641 mn 43,74 md 643 mn 4,43 md 1,72 md 22,44 md 1,74 md 1,7 md 72,29 md |
| Netto Skuld | −71 mn −61,1 mn −57,48 mn −52,51 mn −98,23 mn −6,7 md −98,5 mn −679 mn −264 mn −3,44 md −267 mn −261 mn −11,08 md | −145 mn −125 mn −117 mn −107 mn −201 mn −13,69 md −201 mn −1,39 md −538 mn −7,02 md −544 mn −533 mn −22,63 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 155,26 US$ | +0,72 % | 105 985 |
| 2026-09-03 | 154,15 US$ | +0,55 % | 138 125 |
| 2026-09-02 | 153,31 US$ | +1,47 % | 117 290 |
| 2026-09-01 | 151,09 US$ | −0,26 % | 102 229 |
| 2026-08-31 | 151,48 US$ | +0,53 % | 96 606 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















