|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 19,41 USD | +0,88 % |
|
+2,92 % | −1,82 % |
| 10-14 | Daktronics avvecklar tillverkningsanläggningen på Irland | CI |
| 10-14 | Daktronics omfördelar produktionskapaciteten mellan USA, Kina och Mexiko | CI |
| Börsvärde | 933 mn 837 mn 765 mn 698 mn 1,32 md 87,75 md 1,36 md 9,22 md 3,68 md 46,82 md 3,5 md 3,43 md 148 md | P/E-tal 2027 * |
17x | P/E-tal 2028 * | 12,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 933 mn 837 mn 765 mn 698 mn 1,32 md 87,75 md 1,36 md 9,22 md 3,68 md 46,82 md 3,5 md 3,43 md 148 md | EV / Försäljning 2027 * |
1,04x | EV / Försäljning 2028 * | 0,97x |
| Fri-Float |
84,31 % | Avkastning 2027 * |
-
| Avkastning 2028 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq
| DAKT | Fördröjd | |
CBOE
| DAKT | Realtid | |
Tradegate
| DA3 | Realtid | |
Boerse Muenchen
| DA3 | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| DA3 | Fördröjd | |
Börse Stuttgart
| DA3 | Fördröjd |
Senaste Transkript: Daktronics, Inc.
| 1 dag | +0,88 % | ||
| 1 vecka | +2,92 % | ||
| Pågående månad | +2,92 % | ||
| 1 månad | +8,74 % | ||
| 3 månader | −10,72 % | ||
| 6 månader | −3,29 % | ||
| Pågående år | −1,82 % |
| 1 vecka | 19 | 20,5 | |
| 1 månad | 17,47 | 21,2 | |
| Pågående år | 16,77 | 28,27 | |
| 1 år | 16,77 | 28,27 | |
| 3 år | 7,2 | 28,27 | |
| 5 år | 1,46 | 28,27 | |
| 10 år | 1,46 | 28,27 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Ramesh Jayaraman
CEO | Verkställande Direktör | 50 | 2026-02-01 |
Howard Atkins
DFI | Finansdirektör/CFO | 75 | 2025-03-05 |
Rich Hinz
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Friel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2015-06-23 |
| Direktör/Styrelseledamot | 74 | 2020-09-02 | |
Shereta Williams
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 52 | 2021-09-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-09-21 | Kostnadsfri | Finanschef | 9 626 | 0,0199% | ||
| 26-09-17 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 6 594 | 0,0137% | ||
| 26-09-17 | Kostnadsfri | Ordförande | 6 594 | 0,0137% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,88 % | +2,92 % | +0,83 % | +101,77 % | 933 mn | ||
| +4,12 % | −5,94 % | +8,02 % | +253,72 % | 184 md | ||
| −3,65 % | −10,58 % | +25,20 % | +12,21 % | 107 md | ||
| −4,47 % | −8,55 % | −9,48 % | +132,88 % | 96,04 md | ||
| +2,61 % | −13,93 % | +20,79 % | +282,86 % | 91,42 md | ||
| −1,59 % | +9,76 % | −18,83 % | +50,30 % | 60,38 md | ||
| +0,31 % | −2,83 % | −14,64 % | +64,44 % | 59,52 md | ||
| −2,98 % | −23,21 % | +45,73 % | +69,34 % | 55,8 md | ||
| −7,84 % | −27,26 % | +275,00 % | +524,10 % | 47,04 md | ||
| −3,99 % | +1,48 % | - | - | 39,77 md | ||
| Genomsnitt | −1,88 % | −9,61 % | +36,96 % | +165,74 % | 74,19 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,07 % | −11,51 % | +26,55 % | +173,96 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 895 mn 802 mn 733 mn 669 mn 1,26 md 84,1 md 1,3 md 8,84 md 3,52 md 44,88 md 3,36 md 3,29 md 142 md | 966 mn 866 mn 792 mn 723 mn 1,36 md 90,81 md 1,4 md 9,54 md 3,81 md 48,45 md 3,63 md 3,55 md 153 md |
| Nettoinkomst | 52,25 mn 46,86 mn 42,83 mn 39,1 mn 73,66 mn 4,91 md 75,98 mn 516 mn 206 mn 2,62 md 196 mn 192 mn 8,27 md | 72,95 mn 65,43 mn 59,8 mn 54,58 mn 103 mn 6,86 md 106 mn 721 mn 287 mn 3,66 md 274 mn 268 mn 11,55 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 19,41 US$ | +0,88 % | 220 628 |
| 2026-11-05 | 19,24 US$ | −5,31 % | 507 035 |
| 2026-11-04 | 20,32 US$ | +4,26 % | 408 319 |
| 2026-11-03 | 19,49 US$ | +1,94 % | 269 200 |
| 2026-11-02 | 19,12 US$ | +1,38 % | 345 027 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















