|
Slutkurs
Korea S.E.
2026-10-15
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 50 500,00 KRW | −5,25 % |
|
−11,71 % | +21,39 % |
| Börsvärde | 2 101 md 1,56 md 1,4 md 1,3 md 1,18 md 2,22 md 148 md 2,26 md 15,58 md 6,1 md 77,25 md 5,87 md 5,74 md 247 md | P/E-tal 2026 * |
11,4x | P/E-tal 2027 * | 9,41x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 2,62 md 1,95 mn 1,74 mn 1,62 mn 1,47 mn 2,77 mn 185 mn 2,82 mn 19,44 mn 7,61 mn 96,42 mn 7,32 mn 7,17 mn 309 mn | EV / Försäljning 2026 * |
0,91x | EV / Försäljning 2027 * | 0,76x |
| Fri-Float |
59,3 % | Avkastning 2026 * |
1,98 % | Avkastning 2027 * | 1,83 % |
| 1 dag | −5,25 % | ||
| 1 vecka | −11,71 % | ||
| Pågående månad | −0,79 % | ||
| 1 månad | −3,99 % | ||
| 3 månader | +28,01 % | ||
| 6 månader | −19,46 % | ||
| Pågående år | +21,39 % |
| 1 vecka | 49 100 | 57 500 | |
| 1 månad | 48 750 | 58 100 | |
| Pågående år | 34 500 | 79 400 | |
| 1 år | 34 500 | 79 400 | |
| 3 år | 30 050 | 79 400 | |
| 5 år | 30 050 | 89 400 | |
| 10 år | 7 650 | 108 000 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sung-Hoon Bang
CEO | Verkställande Direktör | 61 | 2024-10-24 |
| Verkställande Direktör | 74 | 2020-03-24 | |
Jae-Hyeok Lee
DFI | Finansdirektör/CFO | 54 | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Seong-Kwon Kim
CHM | Ordförande | 72 | 2015-03-27 |
Seong-Soo Kim
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2022-03-29 |
Eun-Sook Um
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 55 | 2022-03-29 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 25-01-03 | Övrigt | 5 782 | 0,0137% | |||
| 24-10-29 | Köp | Verkställande direktör | 11 610 | 0,0275% | ||
| 24-09-12 | Försäljning | 1 200 | 0,0028% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −5,25 % | −11,71 % | +18,68 % | −5,08 % | 1,65 md | ||
| −2,16 % | −7,83 % | +24,69 % | +1 042,02 % | 129 md | ||
| −1,00 % | −1,76 % | +46,32 % | +24,07 % | 27,05 md | ||
| −2,54 % | −7,75 % | −45,56 % | +21,40 % | 24,02 md | ||
| −0,15 % | −0,73 % | −20,33 % | +20,88 % | 19,25 md | ||
| −2,19 % | −8,55 % | +35,05 % | +162,08 % | 13,89 md | ||
| +1,08 % | −3,01 % | −4,03 % | +137,68 % | 12,53 md | ||
| −1,01 % | −3,93 % | −44,14 % | −59,81 % | 12,28 md | ||
| −2,44 % | −14,05 % | −10,30 % | +60,35 % | 8,52 md | ||
| −2,46 % | −3,65 % | −51,99 % | −64,50 % | 7,48 md | ||
| Genomsnitt | −1,64 % | −5,01 % | −5,16 % | +133,91 % | 25,54 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,22 % | −4,79 % | +9,37 % | +544,07 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2 869 md 2,13 md 1,9 md 1,77 md 1,61 md 3,03 md 202 md 3,08 md 21,27 md 8,32 md 105 md 8,01 md 7,84 md 337 md | 3 325 md 2,47 md 2,21 md 2,05 md 1,87 md 3,51 md 234 md 3,57 md 24,65 md 9,64 md 122 md 9,28 md 9,09 md 391 md |
| Nettoinkomst | 184 md 137 mn 122 mn 114 mn 103 mn 194 mn 12,96 md 198 mn 1,36 md 534 mn 6,76 md 514 mn 503 mn 21,64 md | 227 md 169 mn 151 mn 140 mn 128 mn 240 mn 16,02 md 244 mn 1,69 md 659 mn 8,36 md 635 mn 621 mn 26,74 md |
| Netto Skuld | 521 md 388 mn 346 mn 322 mn 293 mn 551 mn 36,74 md 561 mn 3,87 md 1,51 md 19,17 md 1,46 md 1,42 md 61,34 md | 418 md 311 mn 278 mn 258 mn 235 mn 442 mn 29,48 md 450 mn 3,1 md 1,21 md 15,38 md 1,17 md 1,14 md 49,23 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-15 | 50 500,00 KRW | −5,25 % | 362 406 |
| 2026-10-14 | 53 300,00 KRW | −0,37 % | 305 499 |
| 2026-10-13 | 53 500,00 KRW | −3,43 % | 572 995 |
| 2026-10-12 | 55 400,00 KRW | −0,54 % | 431 483 |
| 2026-10-08 | 55 700,00 KRW | −2,62 % | 320 301 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















