|
Marknaden stängd -
Nasdaq
22.00.00 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 3,800 USD | +1,06 % |
|
+2,43 % | +13,43 % |
| 08-06 | Clarus Corporation, Q2 2026 Earnings Call, Aug 06, 2026 | |
| 08-06 | Clarus Corporation rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 145 mn 125 mn 118 mn 107 mn 202 mn 13,91 md 203 mn 1,39 md 544 mn 7,02 md 546 mn 534 mn 23,28 md | P/E-tal 2026 * |
-
| P/E-tal 2027 * | −25,3x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 105 mn 90,73 mn 85,07 mn 77,66 mn 146 mn 10,06 md 147 mn 1,01 md 394 mn 5,08 md 395 mn 387 mn 16,84 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,42x | EV / Försäljning 2027 * | 0,38x |
| Fri-Float |
68,05 % | Avkastning 2026 * |
2,63 % | Avkastning 2027 * | 2,63 % |
Senaste Transkript : Clarus Corporation
| 1 dag | +1,06 % | ||
| 1 vecka | +2,43 % | ||
| Pågående månad | +18,38 % | ||
| 1 månad | +18,38 % | ||
| 3 månader | +23,98 % | ||
| 6 månader | +16,56 % | ||
| Pågående år | +13,43 % |
| 1 vecka | 3,7 | 3,87 | |
| 1 månad | 3,22 | 3,98 | |
| Pågående år | 2,52 | 3,98 | |
| 1 år | 2,52 | 4,03 | |
| 3 år | 2,52 | 7,65 | |
| 5 år | 2,52 | 31,2 | |
| 10 år | 2,52 | 32,36 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Michael Yates
DFI | Finansdirektör/CFO | 60 | 2022-01-03 |
| Administrativ Direktör | - | - | |
Daniel Bruntsch
SAM | Försäljning & Marknadsföring | - | 2024-07-18 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Warren Kanders
CHM | Ordförande | 68 | 2002-12-01 |
Nicholas Sokolow
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 76 | 2002-06-01 |
Susan Ottmann
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2021-06-02 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 20 000 | 0,0520% | ||
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 20 000 | 0,0520% | ||
| 26-05-28 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 20 000 | 0,0520% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +1,06 % | +2,43 % | +4,68 % | −46,70 % | 145 mn | ||
| +2,31 % | −2,15 % | +13,39 % | +49,25 % | 5,08 md | ||
| +0,72 % | −0,26 % | −20,22 % | −6,31 % | 4,26 md | ||
| +3,13 % | +1,78 % | −8,67 % | +66,69 % | 2,95 md | ||
| +1,62 % | −1,26 % | +64,12 % | −9,57 % | 2,8 md | ||
| +2,83 % | +0,74 % | −28,29 % | −12,66 % | 2,39 md | ||
| −0,24 % | −0,24 % | +54,59 % | +162,90 % | 1,94 md | ||
| −0,47 % | −1,63 % | −33,17 % | +97,44 % | 1,49 md | ||
| −1,95 % | −4,56 % | −12,85 % | +63,84 % | 1,2 md | ||
| +1,78 % | +3,58 % | −6,42 % | −7,18 % | 1,02 md | ||
| Genomsnitt | +1,08 % | −0,46 % | +2,72 % | +35,77 % | 2,33 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,46 % | −0,94 % | +4,43 % | +38,10 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 251 mn 216 mn 203 mn 185 mn 348 mn 23,96 md 349 mn 2,4 md 938 mn 12,09 md 941 mn 921 mn 40,1 md | 259 mn 223 mn 209 mn 191 mn 360 mn 24,76 md 361 mn 2,48 md 969 mn 12,5 md 972 mn 951 mn 41,44 md |
| Nettoinkomst | 118 tn 102 tn 95,74 tn 87,4 tn 165 tn 11,33 mn 165 tn 1,14 mn 443 tn 5,72 mn 445 tn 435 tn 18,96 mn | −5,77 mn −4,97 mn −4,66 mn −4,26 mn −8,02 mn −552 mn −8,05 mn −55,33 mn −21,59 mn −278 mn −21,67 mn −21,2 mn −923 mn |
| Netto Skuld | −40,2 mn −34,64 mn −32,48 mn −29,65 mn −55,85 mn −3,84 md −56,03 mn −385 mn −150 mn −1,94 md −151 mn −148 mn −6,43 md | −46,05 mn −39,68 mn −37,21 mn −33,96 mn −63,98 mn −4,4 md −64,18 mn −441 mn −172 mn −2,22 md −173 mn −169 mn −7,37 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 3,800 US$ | +1,06 % | 200 998 |
| 2026-08-27 | 3,760 US$ | +0,80 % | 109 852 |
| 2026-08-26 | 3,730 US$ | −1,84 % | 103 899 |
| 2026-08-25 | 3,800 US$ | −0,52 % | 246 944 |
| 2026-08-24 | 3,820 US$ | +2,96 % | 149 003 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















