|
Realtidsuppskattning
Cboe Europe
11.40.13 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 131,25 SEK | −0,34 % |
|
−1,43 % | +23,45 % |
| 09-01 | Simplicity Fastigheter minskade 2,1 procent i augusti - byggutvecklare utvecklades positivt | FW |
| 09-01 | Simplicity Sverige ökade 1,3 procent i augusti - gynnades av cykliskt verkstadsrally | FW |
| Börsvärde | 58,92 md 6,14 md 5,3 md 4,98 md 4,54 md 8,54 md 583 md 8,58 md 22,93 md 297 md 23,06 md 22,56 md 983 md | P/E-tal 2026 * |
14,1x | P/E-tal 2027 * | 11,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 105 md 10,97 md 9,47 md 8,91 md 8,11 md 15,26 md 1 042 md 15,34 md 40,98 md 530 md 41,2 md 40,31 md 1 757 md | EV / Försäljning 2026 * |
11,6x | EV / Försäljning 2027 * | 13x |
| Fri-Float |
65,86 % | Avkastning 2026 * |
1,87 % | Avkastning 2027 * | 1,97 % |
Senaste Transkript : Castellum AB
| 1 dag | −0,09 % | ||
| 1 vecka | −1,50 % | ||
| 1 månad | −3,03 % | ||
| 3 månader | +5,59 % | ||
| 6 månader | +11,80 % | ||
| Pågående år | +23,36 % |
| 1 vecka | 130,5 | 134,35 | |
| 1 månad | 130,5 | 137,3 | |
| Pågående år | 100,25 | 137,3 | |
| 1 år | 100,25 | 137,3 | |
| 3 år | 95,9 | 152,2 | |
| 5 år | 95,9 | 259,8 | |
| 10 år | 95,9 | 259,8 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Pål Ahlsén
CEO | Verkställande Direktör | 54 | 2025-08-28 |
| Finansdirektör/CFO | 45 | 2025-11-12 | |
Andreas Pamp
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2023-11-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 64 | 2021-03-25 | |
Henrik Käll
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2022-03-31 |
Ralf Spann
CHM | Ordförande | 51 | 2025-07-18 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-04 | Köp | Styrelseledamot | 1 000 | 0,0002% | ||
| 26-04-24 | Köp | Styrelseledamot | 3 000 | 0,0006% | ||
| 26-03-23 | Köp | Ordförande | 2 500 | 0,0005% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,09 % | −1,50 % | +25,42 % | +13,34 % | 6,14 md | ||
| −1,77 % | −0,26 % | +17,50 % | +94,79 % | 28,87 md | ||
| −1,11 % | −2,91 % | −25,31 % | +49,79 % | 26,04 md | ||
| −2,57 % | −0,33 % | −4,24 % | +36,16 % | 26,14 md | ||
| −2,26 % | −4,68 % | −33,15 % | −63,26 % | 20,44 md | ||
| −2,74 % | −2,88 % | +7,13 % | +67,05 % | 19,58 md | ||
| −1,36 % | −1,12 % | −11,90 % | +29,40 % | 17,61 md | ||
| +1,38 % | −0,98 % | +27,72 % | +129,10 % | 17,11 md | ||
| −1,05 % | −3,32 % | −20,23 % | +43,64 % | 16,38 md | ||
| −0,08 % | +0,91 % | +27,56 % | +95,15 % | 16 md | ||
| Genomsnitt | −1,21 % | −0,57 % | +1,05 % | +49,51 % | 19,43 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −1,42 % | −0,23 % | −1,40 % | +51,69 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 9,06 md 945 mn 815 mn 767 mn 699 mn 1,31 md 89,69 md 1,32 md 3,53 md 45,62 md 3,55 md 3,47 md 151 md | 8,25 md 860 mn 742 mn 698 mn 636 mn 1,2 md 81,6 md 1,2 md 3,21 md 41,51 md 3,23 md 3,16 md 138 md |
| Nettoinkomst | 4,17 md 435 mn 375 mn 353 mn 322 mn 605 mn 41,3 md 608 mn 1,62 md 21,01 md 1,63 md 1,6 md 69,67 md | 4,03 md 420 mn 362 mn 341 mn 310 mn 583 mn 39,83 md 587 mn 1,57 md 20,26 md 1,58 md 1,54 md 67,18 md |
| Netto Skuld | 46,36 md 4,83 md 4,17 md 3,92 md 3,57 md 6,72 md 459 md 6,75 md 18,04 md 233 md 18,14 md 17,75 md 774 md | 48,53 md 5,06 md 4,36 md 4,1 md 3,74 md 7,03 md 480 md 7,07 md 18,89 md 244 md 18,99 md 18,58 md 810 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 131,35 kr | −0,27 % | 706 427 |
| 2026-09-01 | 131,70 kr | +0,34 % | 1 739 633 |
| 2026-08-31 | 131,25 kr | −1,69 % | 1 643 672 |
| 2026-08-28 | 133,50 kr | +0,11 % | 1 030 595 |
| 2026-08-27 | 133,35 kr | +0,08 % | 1 028 245 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















