|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
21.07.00 2026-08-31
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 56,18 USD | −0,82 % |
|
−2,44 % | +34,92 % |
| 07-23 | Cass Information Systems behåller kvartalsutdelningen på 0,32 dollar per aktie | MT |
| 07-23 | Cass Information Systems rapporterar resultat för andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 725 mn 625 mn 587 mn 535 mn 1,01 md 69,03 md 1,01 md 6,95 md 2,7 md 35 md 2,72 md 2,66 md 116 md | P/E-tal 2026 * |
18,3x | P/E-tal 2027 * | 15,6x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 725 mn 625 mn 587 mn 535 mn 1,01 md 69,03 md 1,01 md 6,95 md 2,7 md 35 md 2,72 md 2,66 md 116 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,54x | EV / Försäljning 2027 * | 3,33x |
| Fri-Float |
72,9 % | Avkastning 2026 * |
2,28 % | Avkastning 2027 * | 2,35 % |
| 1 dag | −0,82 % | ||
| 1 vecka | −2,44 % | ||
| Pågående månad | +0,18 % | ||
| 1 månad | +0,18 % | ||
| 3 månader | +20,55 % | ||
| 6 månader | +24,41 % | ||
| Pågående år | +34,92 % |
| 1 vecka | 55,6 | 57,9 | |
| 1 månad | 51,68 | 59,63 | |
| Pågående år | 39,85 | 59,63 | |
| 1 år | 36,07 | 59,63 | |
| 3 år | 35,5 | 59,63 | |
| 5 år | 31,84 | 59,63 | |
| 10 år | 28,85 | 62,08 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Martin Resch
CEO | Verkställande Direktör | 60 | 2023-04-18 |
Michael Normile
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2021-03-04 |
Eric Giering
COO | Verksamhetschef | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Eric Brunngraber
CHM | Ordförande | 69 | 2015-04-23 |
Robert Ebel
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 70 | 2006-01-01 |
Franklin Wicks
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 72 | 2006-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-04-23 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 704 | 0,0132% | ||
| 26-04-23 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 704 | 0,0132% | ||
| 26-04-23 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 1 704 | 0,0132% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,82 % | −2,44 % | +29,62 % | +46,11 % | 725 mn | ||
| −0,27 % | −0,55 % | +8,64 % | +54,79 % | 700 md | ||
| −1,93 % | +0,57 % | +7,36 % | +41,96 % | 50,21 md | ||
| −0,73 % | −13,67 % | −23,10 % | −14,81 % | 45,9 md | ||
| +0,55 % | +0,79 % | −60,97 % | −56,03 % | 28,28 md | ||
| −0,95 % | −2,47 % | +27,03 % | +48,57 % | 26,78 md | ||
| −0,82 % | −3,41 % | +4,70 % | −28,11 % | 24,3 md | ||
| +4,01 % | +5,21 % | +42,26 % | +99,26 % | 11,06 md | ||
| −1,80 % | −1,32 % | - | - | 10,35 md | ||
| −1,31 % | +0,47 % | +22,78 % | −48,88 % | 8,16 md | ||
| Genomsnitt | −0,41 % | −0,61 % | +6,48 % | +15,87 % | 90,62 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,38 % | +1,61 % | +5,74 % | +44,17 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 205 mn 176 mn 166 mn 151 mn 284 mn 19,49 md 286 mn 1,96 md 763 mn 9,88 md 769 mn 752 mn 32,72 md | 218 mn 188 mn 176 mn 161 mn 302 mn 20,76 md 305 mn 2,09 md 813 mn 10,53 md 819 mn 801 mn 34,85 md |
| Nettoinkomst | 40,41 mn 34,79 mn 32,67 mn 29,82 mn 56,02 mn 3,84 md 56,42 mn 387 mn 151 mn 1,95 md 152 mn 148 mn 6,46 md | 46,57 mn 40,1 mn 37,65 mn 34,37 mn 64,56 mn 4,43 md 65,03 mn 446 mn 174 mn 2,25 md 175 mn 171 mn 7,44 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-31 | 56,02 US$ | −1,11 % | 91 687 |
| 2026-08-28 | 56,65 US$ | −0,32 % | 65 256 |
| 2026-08-27 | 56,83 US$ | −0,40 % | 110 462 |
| 2026-08-26 | 57,06 US$ | −0,47 % | 122 423 |
| 2026-08-25 | 57,33 US$ | −0,16 % | 92 091 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















