|
Marknaden stängd -
Toronto S.E.
22.17.18 2026-09-01
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 16,51 CAD | −0,24 % |
|
+0,49 % | +32,50 % |
| 08-20 | Cascades genomför förtida delinlösen av seniora obligationer med förfall 2028 | MT |
| 08-06 | Toronto-börsen backar från rekordnivå – svag tekniksektor tynger trots oljedriven uppgång för energi | MT |
| Börsvärde | 1,67 md 1,2 md 1,04 md 977 mn 890 mn 114 md 1,68 md 11,55 md 4,5 md 58,15 md 4,52 md 4,42 md 193 md | P/E-tal 2026 * |
14,1x | P/E-tal 2027 * | 8,05x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 3,39 md 2,44 md 2,1 md 1,98 md 1,8 md 231 md 3,41 md 23,38 md 9,1 md 118 md 9,15 md 8,95 md 390 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,69x | EV / Försäljning 2027 * | 0,6x |
| Fri-Float |
76,2 % | Avkastning 2026 * |
2,91 % | Avkastning 2027 * | 2,91 % |
Senaste Transkript : Cascades Inc.
| 1 dag | −0,24 % | ||
| 1 vecka | +0,49 % | ||
| Pågående månad | −0,24 % | ||
| 1 månad | +22,57 % | ||
| 3 månader | +52,87 % | ||
| 6 månader | +37,24 % | ||
| Pågående år | +32,50 % |
| 1 vecka | 16,24 | 17,02 | |
| 1 månad | 13,6 | 17,97 | |
| Pågående år | 10,25 | 17,97 | |
| 1 år | 9,35 | 17,97 | |
| 3 år | 8,3 | 17,97 | |
| 5 år | 7,71 | 17,97 | |
| 10 år | 7,55 | 18,48 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hugues Simon
CEO | Verkställande Direktör | - | 2024-07-01 |
Allan Hogg
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2010-05-14 |
Jérôme Nadeau
LAW | Generell Rådgivare | - | 2017-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Alain Lemaire
CHM | Ordförande | 78 | 1990-01-01 |
Sylvie Lemaire
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 63 | 1999-01-01 |
Sylvie Vachon
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 66 | 2013-10-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-18 | Option | 5 234 | 0,0052% | |||
| 26-08-18 | Option | Finanschef | −17 684 | 0,0175% | ||
| 26-08-18 | Köp | Finanschef | −17 684 | 0,0175% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,24 % | +0,49 % | +67,96 % | +29,29 % | 1,21 md | ||
| −3,13 % | −8,09 % | −4,08 % | +6,29 % | 24,57 md | ||
| −2,06 % | −7,07 % | +5,12 % | +53,20 % | 20,72 md | ||
| −3,88 % | −11,05 % | −26,61 % | +3,61 % | 20,09 md | ||
| +0,29 % | −0,51 % | +9,06 % | −41,17 % | 6,47 md | ||
| −1,92 % | −6,55 % | +14,48 % | −6,01 % | 5,45 md | ||
| −1,08 % | −0,28 % | −17,35 % | −40,45 % | 5,2 md | ||
| −1,76 % | +4,20 % | +41,21 % | +52,86 % | 5,11 md | ||
| +1,69 % | −1,70 % | +25,86 % | +59,43 % | 4,08 md | ||
| −0,25 % | −0,37 % | +5,46 % | +0,75 % | 3,92 md | ||
| Genomsnitt | −1,23 % | −2,15 % | +12,11 % | +11,78 % | 9,68 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −2,22 % | −3,42 % | −0,63 % | +14,16 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 4,93 md 3,55 md 3,06 md 2,88 md 2,62 md 337 md 4,96 md 34,02 md 13,24 md 171 md 13,32 md 13,03 md 568 md | 5,23 md 3,76 md 3,25 md 3,05 md 2,78 md 357 md 5,26 md 36,09 md 14,05 md 182 md 14,13 md 13,82 md 602 md |
| Nettoinkomst | 148 mn 106 mn 91,72 mn 86,27 mn 78,6 mn 10,09 md 149 mn 1,02 md 397 mn 5,13 md 399 mn 391 mn 17,02 md | 209 mn 150 mn 129 mn 122 mn 111 mn 14,24 md 210 mn 1,44 md 560 mn 7,24 md 563 mn 551 mn 24,02 md |
| Netto Skuld | 1,71 md 1,23 md 1,06 md 1 md 911 mn 117 md 1,72 md 11,83 md 4,6 md 59,52 md 4,63 md 4,53 md 197 md | 1,46 md 1,05 md 904 mn 850 mn 775 mn 99,45 md 1,46 md 10,05 md 3,91 md 50,59 md 3,93 md 3,85 md 168 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-01 | 16,51 CA$ | −0,24 % | 494 410 |
| 2026-08-31 | 16,55 CA$ | −0,12 % | 1 190 806 |
| 2026-08-28 | 16,57 CA$ | +0,06 % | 257 526 |
| 2026-08-27 | 16,56 CA$ | +0,79 % | 375 335 |
| 2026-08-26 | 16,43 CA$ | 0,00 % | 461 779 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















