|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.02 2026-08-28
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 83,65 USD | −1,10 % |
|
−1,81 % | +26,21 % |
| 08-04 | Cabot Corporation, Q3 2026 Earnings Call, Aug 04, 2026 | |
| 08-03 | Cabot rapporterar lägre justerat resultat för tredje kvartalet trots ökad omsättning | MT |
| Börsvärde | 4,32 md 3,72 md 3,49 md 3,19 md 6 md 413 md 6,02 md 41,4 md 16,15 md 208 md 16,22 md 15,86 md 691 md | P/E-tal 2026 * |
19,3x | P/E-tal 2027 * | 11,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 5,3 md 4,57 md 4,28 md 3,91 md 7,36 md 506 md 7,38 md 50,79 md 19,82 md 256 md 19,89 md 19,46 md 848 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,44x | EV / Försäljning 2027 * | 1,38x |
| Fri-Float |
98,44 % | Avkastning 2026 * |
2,22 % | Avkastning 2027 * | 2,39 % |
Senaste Transkript : Cabot Corporation
| 1 dag | −1,10 % | ||
| 1 vecka | −1,81 % | ||
| Pågående månad | −4,96 % | ||
| 1 månad | −5,19 % | ||
| 3 månader | −4,41 % | ||
| 6 månader | +9,69 % | ||
| Pågående år | +26,21 % |
| 1 vecka | 82,37 | 85,6 | |
| 1 månad | 78,58 | 90,52 | |
| Pågående år | 65,65 | 94,53 | |
| 1 år | 58,33 | 94,53 | |
| 3 år | 58,33 | 117,46 | |
| 5 år | 47,59 | 117,46 | |
| 10 år | 20 | 117,46 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sean Keohane
CEO | Verkställande Direktör | 59 | 2016-03-11 |
Erica McLaughlin
DFI | Finansdirektör/CFO | 50 | 2018-05-15 |
Patricia Hubbard
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | 59 | 2018-02-05 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Sean Keohane
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 59 | 2016-03-11 |
Michael Morrow
CHM | Ordförande | 71 | 2023-10-01 |
Cynthia Arnold
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 69 | 2018-01-18 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-24 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 8 337 | 0,0162% | ||
| 26-08-07 | Räkenskapsår | Verkställande direktör | 275 769 | 0,5342% | ||
| 26-06-30 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 84 | 0,0002% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,10 % | −1,81 % | +2,56 % | +14,95 % | 4,32 md | ||
| +0,29 % | +1,82 % | +3,50 % | +55,95 % | 80,38 md | ||
| +0,26 % | +3,12 % | +4,37 % | −22,78 % | 38,33 md | ||
| −0,78 % | −0,15 % | −2,86 % | +11,77 % | 37,96 md | ||
| +2,14 % | +3,32 % | −4,43 % | +18,06 % | 24,81 md | ||
| +0,51 % | +3,24 % | +30,55 % | +19,94 % | 22,9 md | ||
| −2,24 % | −4,06 % | +72,78 % | +26,07 % | 22,46 md | ||
| −1,31 % | −0,98 % | −40,64 % | −40,69 % | 18,5 md | ||
| +1,17 % | −4,11 % | +61,75 % | −30,83 % | 16,21 md | ||
| −0,47 % | +1,09 % | +11,51 % | −3,89 % | 14,75 md | ||
| Genomsnitt | −0,13 % | +0,47 % | +13,91 % | +4,85 % | 28,06 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,02 % | +1,23 % | +10,67 % | +15,38 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,68 md 3,17 md 2,98 md 2,72 md 5,12 md 352 md 5,13 md 35,3 md 13,77 md 178 md 13,83 md 13,53 md 589 md | 3,8 md 3,27 md 3,07 md 2,8 md 5,27 md 363 md 5,29 md 36,39 md 14,2 md 183 md 14,25 md 13,94 md 607 md |
| Nettoinkomst | 226 mn 195 mn 183 mn 167 mn 314 mn 21,6 md 315 mn 2,17 md 845 mn 10,9 md 849 mn 830 mn 36,15 md | 378 mn 326 mn 305 mn 279 mn 525 mn 36,13 md 527 mn 3,62 md 1,41 md 18,24 md 1,42 md 1,39 md 60,47 md |
| Netto Skuld | 979 mn 844 mn 791 mn 722 mn 1,36 md 93,6 md 1,37 md 9,39 md 3,66 md 47,25 md 3,68 md 3,6 md 157 md | 907 mn 781 mn 733 mn 669 mn 1,26 md 86,67 md 1,26 md 8,69 md 3,39 md 43,75 md 3,4 md 3,33 md 145 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-08-28 | 83,65 US$ | −1,10 % | 399 734 |
| 2026-08-27 | 84,58 US$ | 0,00 % | 215 923 |
| 2026-08-26 | 84,58 US$ | +1,12 % | 235 656 |
| 2026-08-25 | 83,64 US$ | −0,29 % | 316 768 |
| 2026-08-24 | 83,88 US$ | −1,54 % | 281 213 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















