Bio-Rad Laboratories, Inc. Aktie NYSE
Aktier
BIO.B
US0905721082
Medicinsk utrustning, förnödenheter & distribution
|
Marknaden stängd -
NYSE
22.10.00 2026-08-20
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 365,08 USD | +8,33 % |
|
-.--% | +17,50 % |
| Börsvärde | 9,75 md 8,73 md 8,13 md 7,38 md 13,92 md 932 md 14 md 97,75 md 38,27 md 481 md 36,61 md 35,8 md 1 547 md | P/E-tal 2026 * |
43,8x | P/E-tal 2027 * | 42,8x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 9 md 8,06 md 7,51 md 6,81 md 12,85 md 860 md 12,93 md 90,24 md 35,33 md 444 md 33,8 md 33,05 md 1 428 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,5x | EV / Försäljning 2027 * | 3,35x |
| Fri-Float |
60,17 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| BIO.B | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| BUW | Fördröjd |
Senaste Transkript: Bio-Rad Laboratories, Inc.
| 1 dag | +8,33 % | ||
| 3 månader | +22,30 % | ||
| 6 månader | +31,80 % | ||
| Pågående år | +17,50 % |
| Pågående år | 244,54 | 365,08 | |
| 1 år | 244,54 | 365,08 | |
| 3 år | 0 | 365,08 | |
| 5 år | 0 | 784,4 | |
| 10 år | 0 | 818,6 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Norman Schwartz
CEO | Verkställande Direktör | 76 | 2003-01-01 |
| President | 61 | 2024-09-09 | |
Roop Lakkaraju
DFI | Finansdirektör/CFO | 55 | 2024-04-15 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Norman Schwartz
CHM | Ordförande | 76 | 2012-01-01 |
Jeffrey Edwards
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2017-04-25 |
Gregory Hinckley
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 79 | 2017-04-25 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +8,33 % | -.--% | - | - | 9,78 md | ||
| +2,23 % | +1,72 % | −23,20 % | +12,89 % | 172 md | ||
| +3,90 % | +4,50 % | −3,69 % | +28,95 % | 113 md | ||
| +1,90 % | −0,92 % | −22,49 % | +11,33 % | 106 md | ||
| +0,27 % | +1,56 % | −46,32 % | −11,83 % | 75,31 md | ||
| +0,37 % | +3,22 % | +2,22 % | +73,30 % | 61,8 md | ||
| +0,92 % | −0,02 % | +19,26 % | +61,84 % | 52,93 md | ||
| +2,80 % | +4,55 % | +1,25 % | −26,52 % | 50,05 md | ||
| +1,15 % | −0,59 % | −14,97 % | +22,33 % | 40,81 md | ||
| −1,38 % | −0,11 % | - | - | 31,81 md | ||
| Genomsnitt | +2,05 % | +2,12 % | −10,99 % | +21,54 % | 78,29 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +1,88 % | +2,15 % | −14,40 % | +19,62 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 2,57 md 2,3 md 2,14 md 1,94 md 3,67 md 246 md 3,69 md 25,77 md 10,09 md 127 md 9,65 md 9,44 md 408 md | 2,62 md 2,35 md 2,19 md 1,99 md 3,75 md 251 md 3,77 md 26,32 md 10,3 md 129 md 9,86 md 9,64 md 417 md |
| Nettoinkomst | 225 mn 201 mn 188 mn 170 mn 321 mn 21,49 md 323 mn 2,25 md 883 mn 11,09 md 845 mn 826 mn 35,69 md | 230 mn 206 mn 192 mn 174 mn 328 mn 21,96 md 330 mn 2,3 md 902 mn 11,33 md 863 mn 844 mn 36,47 md |
| Netto Skuld | −749 mn −671 mn −625 mn −567 mn −1,07 md −71,6 md −1,08 md −7,51 md −2,94 md −36,95 md −2,81 md −2,75 md −119 md | −965 mn −864 mn −806 mn −731 mn −1,38 md −92,29 md −1,39 md −9,68 md −3,79 md −47,62 md −3,63 md −3,55 md −153 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-12 | 0,000000 US$ | - | 4 |
| 2026-10-09 | 0,000000 US$ | - | 8 |
| 2026-10-08 | 0,000000 US$ | - | 11 |
| 2026-10-07 | 0,000000 US$ | - | 13 |
| 2026-10-06 | 0,000000 US$ | - | 10 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















