|
Marknaden stängd -
Australian S.E.
03.47.25 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 1,325 AUD | +0,38 % |
|
+1,15 % | −5,69 % |
| 08-25 | Big River Industries letar efter förvärv | CI |
| 08-25 | Big River Industries Limited, 2026 Earnings Call, Aug 25, 2026 |
| Börsvärde | 126 mn 90,82 mn 78,14 mn 73,33 mn 67,09 mn 125 mn 8,59 md 867 mn 338 mn 4,39 md 341 mn 334 mn 14,13 md | P/E-tal 2027 * |
19x | P/E-tal 2028 * | 14,4x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 152 mn 109 mn 93,97 mn 88,19 mn 80,68 mn 151 mn 10,32 md 1,04 md 406 mn 5,28 md 410 mn 401 mn 16,99 md | EV / Försäljning 2027 * |
0,33x | EV / Försäljning 2028 * | 0,3x |
| Fri-Float |
43,42 % | Avkastning 2027 * |
3,53 % | Avkastning 2028 * | 4,84 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Australian S.E.
| BRI | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| BQ3 | Fördröjd |
Senaste Transkript : Big River Industries Limited
| 1 dag | +0,38 % | ||
| 1 vecka | +1,15 % | ||
| Pågående månad | −0,38 % | ||
| 1 månad | −5,36 % | ||
| 3 månader | +0,38 % | ||
| 6 månader | −9,25 % | ||
| Pågående år | −5,69 % |
| 1 vecka | 1,3 | 1,35 | |
| 1 månad | 1,3 | 1,48 | |
| Pågående år | 1,28 | 1,48 | |
| 1 år | 1,28 | 1,48 | |
| 3 år | 1,14 | 2,46 | |
| 5 år | 1,14 | 2,9 | |
| 10 år | 0,91 | 2,9 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Lorente
CEO | Verkställande Direktör | - | 2023-03-01 |
John O’Connor
DFI | Finansdirektör/CFO | - | 2022-06-30 |
| Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2023-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
John Lorente
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2023-03-01 |
Brad Soller
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2021-09-10 |
Martin Monro
CHM | Ordförande | - | 2023-10-24 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-05-08 | Köp | Styrelseledamot | 5 000 | 0,0053% | ||
| 26-05-06 | Köp | Ordförande | 478 | 0,0005% | ||
| 26-04-08 | Köp | Styrelseledamot | 30 000 | 0,0319% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,38 % | +1,15 % | −9,25 % | −44,79 % | 90,82 mn | ||
| +0,96 % | +1,58 % | −8,34 % | −20,82 % | 8,39 md | ||
| +0,35 % | −2,50 % | −15,46 % | −22,47 % | 4,58 md | ||
| −1,59 % | 0,00 % | +104,50 % | +180,25 % | 1,92 md | ||
| −0,39 % | -.--% | -.--% | -.--% | 1,63 md | ||
| +1,15 % | −4,22 % | +6,91 % | −30,57 % | 1,2 md | ||
| −0,63 % | −1,51 % | +2,81 % | +6,96 % | 659 mn | ||
| +0,71 % | +7,63 % | +20,51 % | +4,83 % | 470 mn | ||
| −9,97 % | +13,61 % | +9,98 % | −15,17 % | 387 mn | ||
| −0,27 % | +0,55 % | +0,83 % | +27,82 % | 284 mn | ||
| Genomsnitt | −0,93 % | +0,54 % | +11,25 % | +8,60 % | 1,96 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,17 % | −0,29 % | +4,22 % | +1,87 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 456 mn 328 mn 282 mn 265 mn 242 mn 452 mn 31 md 3,13 md 1,22 md 15,84 md 1,23 md 1,2 md 51,02 md | 478 mn 344 mn 296 mn 278 mn 254 mn 474 mn 32,5 md 3,28 md 1,28 md 16,61 md 1,29 md 1,26 md 53,49 md |
| Nettoinkomst | 7,06 mn 5,08 mn 4,37 mn 4,1 mn 3,75 mn 7 mn 480 mn 48,52 mn 18,9 mn 245 mn 19,08 mn 18,66 mn 790 mn | 9,89 mn 7,11 mn 6,12 mn 5,74 mn 5,26 mn 9,81 mn 673 mn 67,95 mn 26,46 mn 344 mn 26,72 mn 26,13 mn 1,11 md |
| Netto Skuld | 25,57 mn 18,4 mn 15,83 mn 14,86 mn 13,59 mn 25,37 mn 1,74 md 176 mn 68,44 mn 889 mn 69,09 mn 67,59 mn 2,86 md | 18,37 mn 13,22 mn 11,37 mn 10,67 mn 9,76 mn 18,23 mn 1,25 md 126 mn 49,17 mn 639 mn 49,64 mn 48,56 mn 2,06 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 1,325 AUD | +0,38 % | 20 |
| 2026-09-03 | 1,340 AUD | 0,00 % | 6 745 |
| 2026-09-01 | 1,340 AUD | +0,75 % | 3 056 |
| 2026-08-31 | 1,330 AUD | +1,53 % | 12 678 |
| 2026-08-28 | 1,310 AUD | −0,38 % | 611 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















