|
Realtidsuppskattning
Cboe BZX
21.04.14 2026-09-02
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 42,02 USD | +2,05 % |
|
−4,48 % | −3,02 % |
| 08-05 | Astec Industries, Inc., Q2 2026 Earnings Call, Aug 05, 2026 | |
| 08-05 | Astec Industries rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| Börsvärde | 948 mn 818 mn 771 mn 702 mn 1,31 md 89,57 md 1,32 md 9,12 md 3,54 md 45,79 md 3,56 md 3,48 md 150 md | P/E-tal 2026 * |
22,5x | P/E-tal 2027 * | 14x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 1,26 md 1,09 md 1,03 md 936 mn 1,75 md 119 md 1,76 md 12,17 md 4,72 md 61,08 md 4,75 md 4,64 md 201 md | EV / Försäljning 2026 * |
0,78x | EV / Försäljning 2027 * | 0,71x |
| Fri-Float |
98,87 % | Avkastning 2026 * |
1,26 % | Avkastning 2027 * | 1,26 % |
Senaste Transkript : Astec Industries, Inc.
| 1 dag | +2,05 % | ||
| 1 vecka | −4,48 % | ||
| Pågående månad | −1,27 % | ||
| 1 månad | −20,06 % | ||
| 3 månader | −19,24 % | ||
| 6 månader | −34,29 % | ||
| Pågående år | −3,02 % |
| 1 vecka | 40,47 | 44,86 | |
| 1 månad | 40,47 | 54,18 | |
| Pågående år | 40,47 | 65,69 | |
| 1 år | 40,47 | 65,69 | |
| 3 år | 28,46 | 65,69 | |
| 5 år | 28,46 | 75 | |
| 10 år | 25,17 | 80 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Verkställande Direktör | 53 | 2023-01-06 | |
Brian Harris
DFI | Finansdirektör/CFO | 69 | 2024-10-07 |
Terrell Gilbert
CMP | Compliance Officer | 54 | 2024-03-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Tracey Cook
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 58 | 2018-11-14 |
Mary Howell
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 73 | 2019-02-26 |
| Direktör/Styrelseledamot | 53 | 2023-01-06 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-07-31 | Kostnadsfri | Styrelseledamot | 390 | 0,0017% | ||
| 26-05-29 | Kostnadsfri | Ordförande | 6 | 0,0000% | ||
| 26-05-29 | Kostnadsfri | Verkställande direktör | 125 | 0,0005% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +2,05 % | −4,48 % | −9,47 % | −15,22 % | 948 mn | ||
| +1,03 % | −4,52 % | +88,63 % | +178,67 % | 358 md | ||
| −2,92 % | +3,59 % | −7,23 % | +23,07 % | 27,17 md | ||
| −3,28 % | −0,62 % | −19,41 % | +24,34 % | 14,34 md | ||
| −2,08 % | −6,79 % | −10,95 % | −2,08 % | 8,31 md | ||
| −3,78 % | −7,49 % | +46,36 % | +77,89 % | 4,51 md | ||
| −3,06 % | −1,47 % | +15,11 % | +13,16 % | 4,33 md | ||
| −1,23 % | −0,98 % | −30,03 % | −10,44 % | 3,24 md | ||
| −2,71 % | +0,58 % | +7,44 % | +113,11 % | 2,36 md | ||
| −1,51 % | −3,57 % | −29,08 % | +6,68 % | 2,35 md | ||
| Genomsnitt | −1,75 % | −2,77 % | +5,14 % | +40,92 % | 42,57 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,43 % | −3,47 % | +73,52 % | +154,08 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 1,62 md 1,4 md 1,32 md 1,2 md 2,25 md 153 md 2,26 md 15,61 md 6,06 md 78,37 md 6,09 md 5,96 md 257 md | 1,72 md 1,48 md 1,4 md 1,27 md 2,38 md 162 md 2,4 md 16,53 md 6,42 md 82,98 md 6,45 md 6,31 md 273 md |
| Nettoinkomst | 41,05 mn 35,41 mn 33,36 mn 30,4 mn 56,81 mn 3,88 md 57,24 mn 395 mn 153 mn 1,98 md 154 mn 151 mn 6,51 md | 68,45 mn 59,05 mn 55,63 mn 50,68 mn 94,74 mn 6,47 md 95,45 mn 659 mn 256 mn 3,31 md 257 mn 251 mn 10,86 md |
| Netto Skuld | 316 mn 273 mn 257 mn 234 mn 438 mn 29,89 md 441 mn 3,04 md 1,18 md 15,28 md 1,19 md 1,16 md 50,2 md | 276 mn 238 mn 225 mn 205 mn 383 mn 26,11 md 385 mn 2,66 md 1,03 md 13,35 md 1,04 md 1,02 md 43,85 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 42,01 US$ | +2,02 % | 144 304 |
| 2026-09-01 | 41,18 US$ | −3,22 % | 188 581 |
| 2026-08-31 | 42,55 US$ | −1,94 % | 276 810 |
| 2026-08-28 | 43,39 US$ | −1,72 % | 191 338 |
| 2026-08-27 | 44,15 US$ | +0,39 % | 198 072 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















