|
Marknaden stängd -
Nasdaq Stockholm
18.00.00 2026-11-06
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 394,60 SEK | −1,79 % |
|
+2,02 % | +9,95 % |
| 11-06 | PriorNilsson Idea steg 0,88 procent i oktober - Ericsson och Hexagon lyfte | FW |
| 11-06 | Kalender måndag 9 november - fredag 13 november | FW |
| Börsvärde | 438 md 44,31 md 39,76 md 36,35 md 33,2 md 62,64 md 4 161 md 64,57 md 175 md 2 222 md 166 md 163 md 7 076 md | P/E-tal 2026 * |
25,2x | P/E-tal 2027 * | 21,9x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 495 md 50,01 md 44,88 md 41,03 md 37,46 md 70,69 md 4 696 md 72,87 md 198 md 2 507 md 188 md 184 md 7 986 md | EV / Försäljning 2026 * |
3,12x | EV / Försäljning 2027 * | 2,82x |
| Fri-Float |
91,3 % | Avkastning 2026 * |
1,75 % | Avkastning 2027 * | 1,95 % |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
Nasdaq Stockholm
| ASSA B | Fördröjd | |
CBOE
| ASSABs | Realtid | |
London S.E.
| 0R87 | Fördröjd | |
Tradegate
| ALZC | Realtid | |
Mexican S.E.
| 0R87 N | Slutkurs | |
OTC Markets
| ASAZF | Fördröjd | |
Berne S.E.
| ALZC | Slutkurs | |
Boerse Muenchen
| ALZC | Realtid | |
Deutsche Boerse AG
| ALZC | Fördröjd | |
CBOE
| 0R87 | Realtid | |
Börse Stuttgart
| ALZC | Fördröjd | |
Borsa Italiana
| 1ASSA | Slutkurs |
Senaste Transkript: Assa Abloy AB
| 03-16 | Assa Abloy : Årsredovisning 2025 | PU |
| 03-16 | Assa Abloy : Årsredovisning 2025 för utskrift | PU |
| 2025-04-25 | ASSA ABLOY : förvärvar Door System i Danmark | PU |
| 2025-04-23 | Beslut vid ASSA ABLOY AB:s årsstämma 23 april 2025 | PU |
| 2025-04-17 | ASSA ABLOY : förvärvar Pedestal PRO i USA | PU |
| 1 dag | −1,79 % | ||
| 1 vecka | +2,02 % | ||
| Pågående månad | +0,38 % | ||
| 1 månad | +11,98 % | ||
| 3 månader | +7,81 % | ||
| 6 månader | +12,78 % | ||
| Pågående år | +9,95 % |
| 1 vecka | 385,5 | 403,9 | |
| 1 månad | 335,5 | 403,9 | |
| Pågående år | 314,2 | 403,9 | |
| 1 år | 314,2 | 403,9 | |
| 3 år | 241,5 | 403,9 | |
| 5 år | 199,3 | 403,9 | |
| 10 år | 153,9 | 403,9 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Nico Delvaux
CEO | Verkställande Direktör | 60 | 2018-03-15 |
Erik Pieder
DFI | Finansdirektör/CFO | 58 | 2019-04-01 |
Björn Tibell
IRC | Investor Relations Kontakt | - | - |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2004-01-01 | |
Rune Hjälm
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 62 | 2017-01-01 |
Bjarne Johansson
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 60 | 2023-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-28 | Försäljning | Finanschef | −6 000 | 0,0006% | ||
| 26-07-27 | Försäljning | −5 500 | 0,0005% | |||
| 26-05-26 | Investment AB Latour (Investment Company)
| Försäljning | Företag | −7 600 000 | 0,7203% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,79 % | +2,02 % | +10,69 % | +60,73 % | 45,58 md | ||
| −0,46 % | +8,68 % | −10,36 % | +36,54 % | 40,87 md | ||
| −1,83 % | +0,73 % | −6,12 % | +22,65 % | 23,46 md | ||
| +1,87 % | −1,35 % | +45,16 % | +37,14 % | 18,82 md | ||
| −1,54 % | +2,54 % | +29,66 % | +49,25 % | 16,16 md | ||
| −0,85 % | +1,18 % | +14,13 % | +38,88 % | 14,61 md | ||
| −0,69 % | +1,58 % | −29,90 % | −57,62 % | 12,08 md | ||
| +1,37 % | −8,94 % | −7,73 % | +10,34 % | 9,25 md | ||
| −0,08 % | −1,31 % | −11,14 % | +89,42 % | 9,54 md | ||
| −2,37 % | −0,24 % | +9,26 % | −1,10 % | 9,58 md | ||
| Genomsnitt | −0,64 % | +2,56 % | +4,36 % | +28,62 % | 19,99 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,82 % | +3,99 % | +5,03 % | +35,50 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 158 md 16,01 md 14,36 md 13,13 md 11,99 md 22,63 md 1 503 md 23,32 md 63,38 md 802 md 60,07 md 58,79 md 2 556 md | 173 md 17,45 md 15,66 md 14,32 md 13,08 md 24,67 md 1 639 md 25,43 md 69,12 md 875 md 65,51 md 64,11 md 2 787 md |
| Nettoinkomst | 17,39 md 1,76 md 1,58 md 1,44 md 1,32 md 2,49 md 165 md 2,56 md 6,96 md 88,17 md 6,6 md 6,46 md 281 md | 20,01 md 2,02 md 1,82 md 1,66 md 1,52 md 2,86 md 190 md 2,95 md 8,01 md 101 md 7,59 md 7,43 md 323 md |
| Netto Skuld | 56,35 md 5,7 md 5,11 md 4,67 md 4,27 md 8,05 md 535 md 8,3 md 22,56 md 286 md 21,38 md 20,92 md 910 md | 48,19 md 4,87 md 4,37 md 4 md 3,65 md 6,89 md 457 md 7,1 md 19,29 md 244 md 18,29 md 17,89 md 778 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-11-06 | 394,60 kr | −1,79 % | 2 480 380 |
| 2026-11-05 | 401,80 kr | +0,78 % | 2 027 741 |
| 2026-11-04 | 398,70 kr | +1,55 % | 2 328 171 |
| 2026-11-03 | 392,60 kr | −0,93 % | 1 876 459 |
| 2026-11-02 | 396,30 kr | +0,81 % | 2 171 974 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån


















