|
Marknaden stängd -
Japan Exchange
08.30.00 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 4 266,00 JPY | +1,69 % |
|
−7,28 % | +13,61 % |
| 08-14 | Asics fastställer utdelning för andra kvartalet och höjer helårsprognosen | CI |
| 08-14 | Asics Corporation reviderar sin prognos för räkenskapsåret 2026 | CI |
Prognoserad Resultaträkning: ASICS Corporation
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoförsäljning 1 | 404 082 | 484 601 | 570 463 | 678 526 | 810 916 | 1 029 942 | 1 145 904 | 1 264 946 |
| Förändring | - | 19,93 % | 17,72 % | 18,94 % | 19,51 % | 27,01 % | 11,26 % | 10,39 % |
| EBITDA 1 | 35 996 | 50 002 | 70 719 | 121 353 | 168 442 | 223 968 | 248 508 | 272 478 |
| Förändring | - | 38,91 % | 41,43 % | 71,6 % | 38,8 % | 32,96 % | 10,96 % | 9,65 % |
| Rörelseresultat (EBIT) 1 | 21 945 | 34 002 | 54 215 | 100 111 | 142 519 | 194 586 | 219 801 | 244 928 |
| Förändring | - | 54,94 % | 59,45 % | 84,66 % | 42,36 % | 36,53 % | 12,96 % | 11,43 % |
| Betalda räntor 1 | −1 723 | −2 662 | −4 846 | −5 427 | −5 045 | −981,5 | −683,5 | −968 |
| Vinst före skatt (EBT) 1 | 14 120 | 28 703 | 50 572 | 93 244 | 138 749 | 183 907 | 210 882 | 237 836 |
| Förändring | - | 103,28 % | 76,19 % | 84,38 % | 48,8 % | 32,55 % | 14,67 % | 12,78 % |
| Nettoinkomst 1 | 9 402 | 19 887 | 35 272 | 63 806 | 98 719 | 127 651 | 145 411 | 163 356 |
| Förändring | - | 111,52 % | 77,36 % | 80,9 % | 54,72 % | 29,31 % | 13,91 % | 12,34 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-10 | 23-02-10 | 24-02-09 | 25-02-14 | 26-02-13 | - | - | - |
Prognosbalansräkning: ASICS Corporation
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto Skuld 1 | 14 175 | 72 415 | 18 112 | −69 745 | −13 738 | −80 672 | −133 146 | −189 874 |
| Förändring | - | 410,86 % | −74,99 % | −485,08 % | 80,3 % | −487,22 % | −65,05 % | −42,61 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-10 | 23-02-10 | 24-02-09 | 25-02-14 | 26-02-13 | - | - | - |
Prognos för kassaflöde: ASICS Corporation
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CAPEX 1 | 9 415 | 10 570 | 15 882 | 24 114 | 16 191 | 28 732 | 30 437 | 31 896 |
| Förändring | - | 12,27 % | 50,26 % | 51,83 % | −32,86 % | 77,46 % | 5,93 % | 4,79 % |
| Fritt kassaflöde (FCF) 1 | 38 979 | −35 908 | 74 569 | 80 500 | 78 957 | 95 058 | 134 126 | 151 259 |
| Förändring | - | −192,12 % | 307,67 % | 7,95 % | −1,92 % | 20,39 % | 41,1 % | 12,77 % |
| Publiceringsdatum | 22-02-10 | 23-02-10 | 24-02-09 | 25-02-14 | 26-02-13 | - | - | - |
Prognos för finansiella nyckeltal: ASICS Corporation
| Skatteperiod: December | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lönsamhet | ||||||||
| EBITDA-marginal (%) | 8,91 % | 10,32 % | 12,4 % | 17,88 % | 20,77 % | 21,75 % | 21,69 % | 21,54 % |
| EBIT-marginal (%) | 5,43 % | 7,02 % | 9,5 % | 14,75 % | 17,58 % | 18,89 % | 19,18 % | 19,36 % |
| EBT-marginal (%) | 3,49 % | 5,92 % | 8,87 % | 13,74 % | 17,11 % | 17,86 % | 18,4 % | 18,8 % |
| Netto marginal (%) | 2,33 % | 4,1 % | 6,18 % | 9,4 % | 12,17 % | 12,39 % | 12,69 % | 12,91 % |
| FCF-marginal (%) | 9,65 % | −7,41 % | 13,07 % | 11,86 % | 9,74 % | 9,23 % | 11,7 % | 11,96 % |
| FCF / Nettoinkomst (%) | 414,58 % | −180,56 % | 211,41 % | 126,16 % | 79,98 % | 74,47 % | 92,24 % | 92,59 % |
Lönsamhet | ||||||||
| ROA | 6,53 % | 8,02 % | 11,4 % | 18,84 % | 25,2 % | 20,17 % | 21,15 % | 20,58 % |
| ROE | 6,9 % | 12,6 % | 18,8 % | 29,1 % | 38,84 % | 43,15 % | 36,82 % | 33,54 % |
Finansiell hälsa | ||||||||
| Hävstång (Skuld/EBITDA) | 0,39x | 1,45x | 0,26x | - | - | - | - | - |
| Skuld / Fritt kassaflöde | 0,36x | −2,02x | 0,24x | - | - | - | - | - |
Kapitalintensitet | ||||||||
| CAPEX / Rörelsetillgångar (%) | 2,33 % | 2,18 % | 2,78 % | 3,55 % | 2 % | 2,79 % | 2,66 % | 2,52 % |
| CAPEX / EBITDA (%) | 26,16 % | 21,14 % | 22,46 % | 19,87 % | 9,61 % | 12,83 % | 12,25 % | 11,71 % |
| CAPEX / FCF (%) | 24,15 % | −29,44 % | 21,3 % | 29,96 % | 20,51 % | 30,23 % | 22,69 % | 21,09 % |
Poster per aktie | ||||||||
| Kassaflöde per aktie 1 | 32,04 | 49 | 70,65 | 116,8 | 173,5 | 171,2 | 216,3 | 248,4 |
| Förändring | - | 52,92 % | 44,2 % | 65,25 % | 48,59 % | −1,31 % | 26,34 % | 14,84 % |
| Utdelning per aktie 1 | 6 | 10 | 16,25 | 20 | 28 | 40,67 | 48,08 | 54 |
| Förändring | - | 66,67 % | 62,5 % | 23,08 % | 40 % | 45,24 % | 18,24 % | 12,31 % |
| Bokfört värde per aktie 1 | 199,5 | 232,9 | 279,4 | 325,6 | 383,2 | 486,2 | 621,8 | 773 |
| Förändring | - | 16,71 % | 20 % | 16,52 % | 17,68 % | 26,89 % | 27,89 % | 24,32 % |
| VPA 1 | 12,84 | 27,15 | 48,13 | 88,3 | 138,1 | 180,7 | 209 | 233,3 |
| Förändring | - | 111,37 % | 77,27 % | 83,46 % | 56,43 % | 30,8 % | 15,67 % | 11,66 % |
| Antal aktier (i tusental) | 732 167 | 732 677 | 732 945 | 715 737 | 708 624 | 708 911 | 708 911 | 708 911 |
| Publiceringsdatum | 22-02-10 | 23-02-10 | 24-02-09 | 25-02-14 | 26-02-13 | - | - | - |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| P/E-tal | 23,2x | 20,1x |
| PBR | 8,63x | 6,75x |
| EV / Försäljning | 2,81x | 2,48x |
| Avkastning | 0,97 % | 1,15 % |
VPA & Utdelning
Årlig utveckling av det historiska P/E-talet
Utveckling av historisk avkastning
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
- Börsen
- Aktier
- 7936 Aktie
- Finanser ASICS Corporation
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















