|
Marknaden stängd -
NYSE
22.00.03 2026-09-04
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 47,95 USD | +3,05 % |
|
+4,81 % | −36,98 % |
| 08-25 | Aptiv stödjer NVIDIA:s Jetson Orin Nano 2 med lösningar för fysisk AI | CI |
| 08-25 | Aptiv och Nvidia i samarbete kring Jetson Orin Nano 2 | MT |
| Börsvärde | 9,96 md 8,57 md 8,06 md 7,36 md 13,77 md 940 md 13,81 md 95,25 md 36,96 md 482 md 37,39 md 36,57 md 1 554 md | P/E-tal 2026 * |
11,5x | P/E-tal 2027 * | 9,1x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 14,05 md 12,09 md 11,37 md 10,39 md 19,43 md 1 326 md 19,48 md 134 md 52,14 md 680 md 52,74 md 51,59 md 2 192 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,1x | EV / Försäljning 2027 * | 1,01x |
| Fri-Float |
99,16 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| Börs | Mnemo | Qualidade | |
|---|---|---|---|
NYSE
| APTV | Fördröjd | |
CBOE
| APTV | Realtid | |
Boerse Muenchen
| J9S | Realtid | |
Tradegate
| J9S | Realtid | |
Börse Stuttgart
| J9S | Fördröjd | |
Deutsche Boerse AG
| J9S | Fördröjd |
Senaste Transkript : Aptiv PLC
| 1 dag | +3,05 % | ||
| 1 vecka | +4,81 % | ||
| Pågående månad | +7,13 % | ||
| 1 månad | +2,00 % | ||
| 3 månader | −30,10 % | ||
| 6 månader | −33,60 % | ||
| Pågående år | −36,98 % |
| 1 vecka | 44,52 | 48,24 | |
| 1 månad | 44,52 | 50,51 | |
| Pågående år | 44,52 | 88,93 | |
| 1 år | 44,52 | 88,93 | |
| 3 år | 44,52 | 104,72 | |
| 5 år | 44,52 | 180,81 | |
| 10 år | 29,22 | 180,81 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 26-08-13 | Köp | Styrelseledamot | 4 100 | 0,0019% | ||
| 26-08-12 | Don | Verkställande direktör | −51 190 | 0,0242% | ||
| 26-08-11 | Köp | Styrelseledamot | 11 000 | 0,0052% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +3,05 % | +4,81 % | −40,39 % | −53,52 % | 9,96 md | ||
| −1,15 % | −1,12 % | +4,00 % | +19,00 % | 233 md | ||
| +0,83 % | +1,73 % | +50,61 % | +163,70 % | 77,01 md | ||
| 0,00 % | −4,01 % | +74,32 % | +105,52 % | 65,8 md | ||
| +1,46 % | +5,33 % | +24,53 % | +20,93 % | 58,3 md | ||
| +1,17 % | +1,58 % | −9,89 % | −28,73 % | 51,25 md | ||
| +6,47 % | +5,01 % | −18,63 % | −25,06 % | 47,48 md | ||
| −1,29 % | −3,76 % | +0,36 % | −56,15 % | 46,82 md | ||
| +1,68 % | +0,26 % | −28,99 % | −34,94 % | 43,71 md | ||
| −1,25 % | −0,35 % | +0,21 % | +4,57 % | 42,32 md | ||
| Genomsnitt | +1,10 % | +0,56 % | +5,61 % | +11,53 % | 67,59 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,35 % | −0,03 % | +12,01 % | +26,70 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 12,72 md 10,94 md 10,3 md 9,41 md 17,6 md 1 201 md 17,64 md 122 md 47,22 md 616 md 47,76 md 46,72 md 1 985 md | 13,26 md 11,41 md 10,73 md 9,81 md 18,34 md 1 252 md 18,39 md 127 md 49,22 md 642 md 49,79 md 48,7 md 2 069 md |
| Nettoinkomst | 938 mn 807 mn 760 mn 694 mn 1,3 md 88,59 md 1,3 md 8,98 md 3,48 md 45,45 md 3,52 md 3,45 md 146 md | 1,13 md 969 mn 912 mn 833 mn 1,56 md 106 md 1,56 md 10,77 md 4,18 md 54,55 md 4,23 md 4,14 md 176 md |
| Netto Skuld | 4,09 md 3,52 md 3,31 md 3,02 md 5,66 md 386 md 5,67 md 39,12 md 15,18 md 198 md 15,35 md 15,02 md 638 md | 3,5 md 3,01 md 2,83 md 2,59 md 4,84 md 331 md 4,86 md 33,49 md 13 md 170 md 13,15 md 12,86 md 546 md |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-04 | 47,95 US$ | +3,05 % | 3 868 943 |
| 2026-09-03 | 46,53 US$ | +3,33 % | 3 519 611 |
| 2026-09-02 | 45,03 US$ | +0,40 % | 2 559 507 |
| 2026-09-01 | 44,85 US$ | +0,20 % | 4 036 961 |
| 2026-08-31 | 44,76 US$ | −2,16 % | 25 128 304 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















