|
Slutkurs
Taiwan S.E.
2026-10-12
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 410,00 TWD | −1,68 % |
|
−2,96 % | −37,12 % |
| 07-25 | Apex Dynamics rapporterar resultat för det andra kvartalet och första halvåret 2026 | CI |
| 04-24 | Apex Dynamics, Inc. rapporterar resultat för det första kvartalet som avslutades den 31 mars 2026 | CI |
| Börsvärde | 32,87 md 1,03 md 921 mn 858 mn 779 mn 1,47 md 98,33 md 1,48 md 10,32 md 4,04 md 50,74 md 3,86 md 3,78 md 163 md | P/E-tal 2026 * |
32,7x | P/E-tal 2027 * | 29,2x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 32,87 md 1,03 md 921 mn 858 mn 779 mn 1,47 md 98,33 md 1,48 md 10,32 md 4,04 md 50,74 md 3,86 md 3,78 md 163 md | EV / Försäljning 2026 * |
9,72x | EV / Försäljning 2027 * | 8,95x |
| Fri-Float |
14,5 % | Avkastning 2026 * |
-
| Avkastning 2027 * | - |
| 1 dag | −1,68 % | ||
| 1 vecka | −2,96 % | ||
| Pågående månad | −3,87 % | ||
| 1 månad | −5,31 % | ||
| 3 månader | −32,34 % | ||
| 6 månader | −38,62 % | ||
| Pågående år | −37,12 % |
| 1 vecka | 408 | 427,5 | |
| 1 månad | 408 | 443,5 | |
| Pågående år | 408 | 843 | |
| 1 år | 408 | 843 | |
| 3 år | 194 | 995 | |
| 5 år | 165 | 995 | |
| 10 år | 165 | 995 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Chung Che Kuo
CEO | Verkställande Direktör | - | 2011-08-01 |
| Verkställande Direktör | - | 2017-05-19 | |
Shen Tsung Hsueh
CTO | Teknisk/Vetenskaplig/F&U Direktör | - | 2009-02-27 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | - | 1999-10-19 | |
Yao Tung Chang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2001-11-01 |
Yue Wen Huang
BRD | Direktör/Styrelseledamot | - | 2012-05-18 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −1,68 % | −2,96 % | −35,53 % | +105,00 % | 1,05 md | ||
| −0,59 % | −1,93 % | +31,32 % | +135,18 % | 121 md | ||
| +1,24 % | +1,29 % | +29,06 % | +41,06 % | 98,21 md | ||
| −1,32 % | −1,68 % | +131,22 % | +191,12 % | 65,16 md | ||
| +1,31 % | +1,55 % | +39,68 % | +77,69 % | 60,75 md | ||
| +1,46 % | +1,58 % | +21,64 % | +71,01 % | 58,24 md | ||
| +1,40 % | +0,46 % | +27,68 % | +54,51 % | 35,97 md | ||
| +0,43 % | +0,69 % | +3,93 % | +19,72 % | 30,55 md | ||
| +1,87 % | −0,45 % | +39,86 % | +7,26 % | 29,03 md | ||
| +1,09 % | −0,22 % | +18,44 % | +36,13 % | 25,43 md | ||
| Genomsnitt | +0,51 % | +0,02 % | +30,73 % | +73,87 % | 52,58 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,60 % | −0,02 % | +41,05 % | +86,64 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 3,38 md 106 mn 94,69 mn 88,27 mn 80,07 mn 151 mn 10,11 md 152 mn 1,06 md 415 mn 5,22 md 397 mn 389 mn 16,79 md | 3,67 md 115 mn 103 mn 95,9 mn 86,98 mn 164 mn 10,98 md 165 mn 1,15 md 451 mn 5,67 md 432 mn 422 mn 18,24 md |
| Nettoinkomst | 1,02 md 32,01 mn 28,66 mn 26,72 mn 24,23 mn 45,71 mn 3,06 md 45,99 mn 321 mn 126 mn 1,58 md 120 mn 118 mn 5,08 md | 1,14 md 35,83 mn 32,08 mn 29,9 mn 27,12 mn 51,16 mn 3,43 md 51,48 mn 359 mn 141 mn 1,77 md 135 mn 132 mn 5,69 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-12 | 410,00 TWD | −1,68 % | 149 742 |
| 2026-10-08 | 417,00 TWD | +0,24 % | 156 361 |
| 2026-10-07 | 416,00 TWD | 0,00 % | 79 627 |
| 2026-10-06 | 416,00 TWD | −0,72 % | 59 695 |
| 2026-10-05 | 419,00 TWD | −0,83 % | 124 172 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















