|
Fördröjd
BURSA MALAYSIA
04.58.15 2026-10-16
|
5-dagars förändring | Förändring 1 jan. | ||
| 6,370 MYR | −0,78 % |
|
+4,43 % | −2,00 % |
| 09-11 | AMMB Holdings Berhad (KLSE:AMBANK) inleder aktieåterköpsprogram | CI |
| 08-18 | AMMB Holdings rapporterar resultat för det första kvartalet 2026 | CI |
| Börsvärde | 21,27 md 5,2 md 4,64 md 4,31 md 3,92 md 7,38 md 493 md 7,52 md 51,83 md 20,28 md 257 md 19,52 md 19,1 md 822 md | P/E-tal 2027 * |
9,98x | P/E-tal 2028 * | 9,32x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 21,27 md 5,2 md 4,64 md 4,31 md 3,92 md 7,38 md 493 md 7,52 md 51,83 md 20,28 md 257 md 19,52 md 19,1 md 822 md | EV / Försäljning 2027 * |
3,99x | EV / Försäljning 2028 * | 3,78x |
| Fri-Float |
60,18 % | Avkastning 2027 * |
6,11 % | Avkastning 2028 * | 8,07 % |
| 1 dag | −0,62 % | ||
| 1 vecka | +4,59 % | ||
| 1 månad | −4,49 % | ||
| 3 månader | −1,69 % | ||
| 6 månader | +4,59 % | ||
| Pågående år | −1,85 % |
| 1 vecka | 6,1 | 6,49 | |
| 1 månad | 6,08 | 6,74 | |
| Pågående år | 5,99 | 7,37 | |
| 1 år | 5,61 | 7,37 | |
| 3 år | 3,74 | 7,37 | |
| 5 år | 3,05 | 7,37 | |
| 10 år | 2,63 | 7,37 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Jamie Ling
CEO | Verkställande Direktör | 57 | 2024-02-15 |
Shok Phuah
DFI | Finansdirektör/CFO | 49 | 2025-08-01 |
| Verksamhetschef | 59 | 2025-04-01 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Kim Wai Soo
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2002-10-04 |
Azman Hashim
CHM | Ordförande | 87 | 1975-08-05 |
Sooi Lin Kong
BRD | Direktör/Styrelseledamot | 65 | 2019-10-30 |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| −0,62 % | +4,59 % | - | - | 5,14 md | ||
| Genomsnitt | −0,62 % | |||||
| Viktad genomsnitt av Capi. | −0,62 % |
| 2027 * | 2028 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 5,33 md 1,3 md 1,16 md 1,08 md 983 mn 1,85 md 123 md 1,88 md 12,97 md 5,08 md 64,34 md 4,89 md 4,78 md 206 md | 5,63 md 1,38 md 1,23 md 1,14 md 1,04 md 1,95 md 130 md 1,99 md 13,71 md 5,36 md 67,98 md 5,16 md 5,05 md 218 md |
| Nettoinkomst | 2,13 md 520 mn 464 mn 432 mn 393 mn 739 mn 49,28 md 752 mn 5,19 md 2,03 md 25,71 md 1,95 md 1,91 md 82,28 md | 2,28 md 557 mn 497 mn 462 mn 421 mn 791 mn 52,78 md 805 mn 5,55 md 2,17 md 27,54 md 2,09 md 2,05 md 88,12 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-10-16 | 6,370 MYR | −0,78 % | 1 742 200 |
| 2026-10-15 | 6,420 MYR | +1,26 % | 12 081 100 |
| 2026-10-14 | 6,340 MYR | +1,12 % | 13 573 500 |
| 2026-10-13 | 6,270 MYR | +1,95 % | 15 242 000 |
| 2026-10-12 | 6,150 MYR | +0,82 % | 9 362 900 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Kvartalsintäkter - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån
















