|
Marknaden stängd -
Euronext Bruxelles
17.55.00 2026-09-02
|
Efter stängning 19.44.12 | |||
| 75,75 EUR | +0,73 % |
|
75,78 | +0,03 % |
| 08-31 | Ageas stiger försiktigt efter kommentarer från KBW | |
| 08-28 | Berenberg justerar prognoser för Ageas efter starkt första halvår – höjer riktkursen | MT |
| Börsvärde | 15,73 md 18,24 md 14,82 md 13,5 md 25,24 md 1 723 md 25,43 md 175 md 68,1 md 881 md 68,49 md 66,99 md 2 894 md | P/E-tal 2026 * |
8,83x | P/E-tal 2027 * | 9,35x |
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsvärde | 15,73 md 18,24 md 14,82 md 13,5 md 25,24 md 1 723 md 25,43 md 175 md 68,1 md 881 md 68,49 md 66,99 md 2 894 md | EV / Försäljning 2026 * |
1,11x | EV / Försäljning 2027 * | 1,08x |
| Fri-Float |
65,26 % | Avkastning 2026 * |
5,36 % | Avkastning 2027 * | 5,81 % |
Senaste Transkript : ageas SA/NV
| 1 dag | +0,73 % | ||
| 1 vecka | +1,61 % | ||
| Pågående månad | +0,33 % | ||
| 1 månad | +3,06 % | ||
| 3 månader | +14,60 % | ||
| 6 månader | +21,88 % | ||
| Pågående år | +26,67 % |
| 1 vecka | 73,5 | 75,95 | |
| 1 månad | 71,6 | 75,95 | |
| Pågående år | 57,6 | 75,95 | |
| 1 år | 55,85 | 75,95 | |
| 3 år | 35,66 | 75,95 | |
| 5 år | 33,7 | 75,95 | |
| 10 år | 25,13 | 75,95 |
| Verkställande direktör | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
Hans de Cuyper
CEO | Verkställande Direktör | 57 | 2020-10-22 |
Wim Guilliams
DFI | Finansdirektör/CFO | 53 | 2023-06-01 |
| Chef för investeringar | 58 | 2019-05-21 |
| Styrelseledamot | Titel | Ålder | Sedan |
|---|---|---|---|
| Ordförande | 69 | 2020-10-22 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 61 | 2016-01-01 | |
| Direktör/Styrelseledamot | 57 | 2017-01-01 |
| Datum | Insider | Typ | Huvudposition | Kvantitet | % av börsvärdet. | Betydelse |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 22-12-08 | Okeburn Corp.
| Försäljning | Företag | 24 000 | 0,0126% | |
| 22-12-08 | Okeburn Corp.
| Köp | Företag | 24 000 | 0,0126% | |
| 22-07-14 | Försäljning | Operativ chef | 5 000 | 0,0026% |
Lägg till i en lista 0 vald | Förändring | Utveckling 5 d | Varia. 1 år | Föränd. 3 år | Kapi.($) | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| +0,73 % | +1,61 % | +28,50 % | +107,25 % | 18,24 md | ||
| −0,58 % | −0,55 % | +26,82 % | +101,16 % | 196 md | ||
| +0,42 % | −1,09 % | +22,83 % | +69,96 % | 131 md | ||
| −0,30 % | −0,60 % | +3,59 % | +44,12 % | 110 md | ||
| +0,22 % | −2,88 % | −8,64 % | −2,73 % | 89,52 md | ||
| +0,41 % | −1,61 % | +4,32 % | +91,60 % | 37,14 md | ||
| +0,19 % | 0,00 % | +6,97 % | +58,78 % | 26 md | ||
| +2,38 % | −0,19 % | +40,11 % | +45,32 % | 23,41 md | ||
| −0,04 % | −1,58 % | +61,44 % | +448,57 % | 23,3 md | ||
| +0,32 % | +0,41 % | +21,68 % | +78,69 % | 17,13 md | ||
| Genomsnitt | +0,43 % | −0,51 % | +20,76 % | +104,27 % | 67,15 md | |
| Viktad genomsnitt av Capi. | +0,01 % | −0,56 % | +17,09 % | +79,45 % |
| 2026 * | 2027 * | |
|---|---|---|
| Nettoförsäljning | 14,16 md 16,41 md 13,34 md 12,15 md 22,72 md 1 551 md 22,89 md 158 md 61,29 md 793 md 61,64 md 60,29 md 2 604 md | 14,62 md 16,95 md 13,77 md 12,55 md 23,46 md 1 601 md 23,63 md 163 md 63,29 md 819 md 63,65 md 62,26 md 2 689 md |
| Nettoinkomst | 1,45 md 1,68 md 1,37 md 1,25 md 2,33 md 159 md 2,35 md 16,18 md 6,28 md 81,24 md 6,32 md 6,18 md 267 md | 1,62 md 1,88 md 1,53 md 1,39 md 2,6 md 177 md 2,62 md 18,06 md 7,01 md 90,68 md 7,05 md 6,9 md 298 md |
| Netto Skuld | - | - |
| Datum | Kurs | Förändring | Volym |
|---|---|---|---|
| 2026-09-02 | 75,75 € | +0,73 % | 309 699 |
| 2026-09-01 | 75,20 € | −0,40 % | 239 118 |
| 2026-08-31 | 75,50 € | +1,00 % | 506 006 |
| 2026-08-28 | 74,75 € | +1,42 % | 358 380 |
| 2026-08-27 | 73,70 € | −1,14 % | 358 794 |
Trader
Detta superrating bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom områdena värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie under de senaste fyra månaderna samt visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Investidor
Detta sammansatta betyg bygger på ett viktat genomsnitt av rankingen inom kategorierna Fundamenta (sammansatt), Värdering (sammansatt), revideringar av vinst per aktie på ett års sikt smat Visibilitet (sammansatt). Vi rekommenderar att du läser de tillhörande beskrivningarna noggrant.
Global
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena fundamenta (Composite), värdering (Composite), fundamentala revideringar (Composite), konsensus (Composite) och visibilitet (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst fyra av dessa fem delbetyg. Vi rekommenderar att du noggrant läser de tillhörande beskrivningarna.
Qualidade
Detta sammansatta betyg bygger på ett genomsnitt av rankingen inom områdena avkastning (Composite), lönsamhet (Composite) och finansiell hälsa (Composite). För att betyget ska kunna beräknas måste företaget omfattas av minst två av dessa tre delbetyg. Vi rekommenderar att du läser igenom de tillhörande beskrivningarna noggrant.
ESG MSCI
MSCI:s ESG-betyg utvärderar ett företags prestationer inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning enligt MSCI:s metodik. Det placerar företaget i förhållande till andra företag inom samma bransch på en skala från CCC (mycket låg) till AAA (utmärkt). Detta betyg används av investerare för att integrera hållbarhets- och andra icke-finansiella faktorer i investeringsbeslut och riskbedömningar.

Årliga vinster - Överraskningsgrad
Välj din utgåva
All finansiell information anpassad till den nationella nivån

















